07 Ağustos 2015 14:37

Sağlık meslek örgütlerinden barış çağrısı: Savaş öldürür, biz yaşatacağız

Sağlık meslek örgütlerinden barış çağrısı: Savaş öldürür, biz yaşatacağız

Paylaş

Sağlık meslek örgütleri Türkiye'de yaşanan  savaş ve şiddet ortamına karşı barış çağrısı yaparak "Savaş öldürür, biz yaşatacağız" dedi. Ortak basın açıklaması yapan sağlık meslek örgütü yöneticileri, savaş politikalarını reddettiklerini belirterek "İnce seçim hesapları yapan, saray entrikaları kuran, barış ve uzlaşmayla elde edilebilecek hakları silah ve şiddetle kazanma niyetinde olan her kim olursa olsun; savaş isteyenlere karşı biz barışı savunacağız" dediler. 

Aralarında Türk Tabipleri Birliği  (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Türk Medikal Radyoloji Teknoloji Derneği ve birçok sağlık örgütünün bulunduğu meslek örgütleri dün, TTB Genel Merkezi'nde ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler. 

TTB Merkez Konsey Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, sağlıkçıların çatışmanın, savaşın ne anlama geldiğini en iyi bilen meslek gurubu olduğunu dile getirdi. Savaşın sadece insanlığı değil, bütün yaşam alanlarını tahrip ettiğini ifade eden İlhan, "Sağlık emekçileri evrensel ilkeler doğrultusunda çalışma yürütürler. Barışın sağlanması en önemli gündemlerden birisidir. Bu uğurda biz de üzerimize düşenleri yapacağız" şeklinde konuştu.

ÇERKEZOĞLU: SAVAŞ POLİTİKALARINA ALET OLMAYACAĞIZ
Ortak açıklamayı yapan DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, Türkiye'de barışı yok edenlere, milyonlarca göçmen yaratan fetihçi savaş politikalarının mimarlarına karşı barış talebinde ısrarcı olduklarını kaydetti. Savaşların büyük bir halk sağlığı sorunu olduğunu ortaya koyan Çerkezoğlu, toplumsal barışta onarılması güç yaralar oluşturacağına işaret etti. Çerkezoğlu sözlerinin devamında "Bir ekip hizmeti olan, sağlığı birlikte ürettiğimiz sağlıkçılara seslenmek istiyoruz: Eğer ölüm yaşamdan üstün olacaksa, hastaneler yaşlanarak hasta olan milyonlar yerine kurşun ve bombalarla parçalanmış gençlerin bedenleri ile dolacaksa biz neden gece gündüz demeden çalışıyoruz? Savaş politikacıları şunu iyi bilsin ki; biz bu işte yokuz! Hedefimiz, savaş olmayan bir ülkede astımdan, diyabetten, kanserden, kızamıktan yakınan hastalara şifa bulmak" şeklinde konuştu. Tüm toplum için çözümün demokrasi ve barıştan geçtiğini bildiren Çerkezoğlu, sağlık emekçileri ile birlikte tüm toplum kesimlerini barıştan yana olmaya çağırdı. 

'SAVAŞ GELECEK NESİLLER İÇİN DE BİR TRAVMA'
SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ise son dönemde yaşananların kaygı verici olduğunu söyledi. Savaşın olduğu bir yerde sağlıktan bahsedilemeyeceğini belirten Erden, sağlık emekçilerinin de nitelikli bir sağlık hizmeti veremeyeceğini ifade etti. Erden, "Özellikle 14 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edilmesi, köy boşaltmaların yaşanması 90'lı yıllar konseptini hatırlatıyor bize. Çok uzun zamandır doğa katliamları alabildiğine devam ediyor. Ekololoji tahrip ediyor ve bu başlı başına sağlıksızlığın gerekçesidir. Tüm bu ortamlarda sağlık emekçilerinin sessiz kalması mümkün değil. Yaptığımız iş üzerinden de biz barışın yeniden tesis edilmesi için mücadele edeceğiz" diye konuştu. Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Can Özkaya da savaşın insanlar açısından bugünü ve geleceği etkileyen travmalar yaratacağını ortaya koydu. "Savaşa taraf olan herkesin bunu sona erdirmesini istiyoruz" diyen Özkaya, müzakare süreçleri ile çözülebilecek sorunların savaş ortamı yaratılarak çözülmesini kabul etmediklerini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

‘Polis Silopi'de yaralılara müdahale edilmesine izin vermiyor’

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa