Hasta mahpus 6 aydır ameliyat edilmiyor

Hasta mahpus 6 aydır ameliyat edilmiyor

Türkiye'de ağır hasta tutsaklardan mahpuslardan biri olan ve Kırıkkale Cezaevi'nde kalan PKK'li Yılmaz Kahraman, beynindeki tümör ölümcül sınıra yaklaşırken aynı zamanda görme yetisini de etkiliyor. Kırıkkale Tıp Fakültesi tarafından "ameliyat edilmesi gerekiyor" kararı verilmesine rağmen Kahraman, ameliyatı yapacak doktorun yurtdışında olduğu gerekçesiyle ameliyata alınmadı. 

ADETA SÜRÜNDÜRÜLÜYOR

Ailesi ve TUHAD-FED tarafından yapılan girişimlerden sonra bu kez de ameliyat cihazlarının bozuk olduğu belirtilerek Kahraman'ın ameliyatı geciktirildi. Kahraman en son, ameliyat için Ankara Sincan 1 Nolu F Tipi'ne sevk edildi, ancak buraya getirilen Kahraman, tekli hücreye konuldu. Gözleri görmeyen ve zaman zaman dengesini yitiren Kahraman'ın hem avukatları hem de kendisinin "2 Nolu F Tipi'ne gönderin, gönderilsin" talebi cezaevi yönetimi tarafından reddedildi. Görüşe ya da revire çıktığında duvarlara tutunarak yürüyebilen ancak, buna rağmen tek başına tutulan Kahraman'ın, en son Adli Tıp'a gönderilmek üzere Metris R Tipi'ne sevki çıkarıldı.

ÇABALAR SONUÇ VERMİYOR

Konuya ilişkin bilgi veren Ankara TUHAD FED yöneticisi Mehmet Baytekin, bütün girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirterek, "Meclisteki milletvekilleriyle görüştük, onlarda Adalet Bakanlığı'yla görüştüler. Bu seferde sevkini Metris R Tipi'ne çıkardılar. Adli Tıp Kurumu'na gönderecekler, zaten Adli Tıp Kurumu taraflı bir kurum siyasi davrandığı için bu tutsağı bırakmıyor. İnfazını ertelemiyor. Nitekim 3-4 aydır ölümcül bir hastalığı olmasına rağmen çeşitli bahanelerle ordan oraya sürüyorlar. Avukatı hem ceza infaz kurumu savcılığıyla görüştü hem de Adalet Bakanlığı'yla görüştü. Bir türlü sonuç alamıyoruz. Bu siyasi tutsağın durumu şu an çok kritik. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık" diye konuştu.

Baytekin, yine tedavi amacıyla Yılmaz Kahraman'ın bir çok hasta mahpus gibi başka cezaevine sürgün edildiğini belirterek, "Metris R Tipi'ne sevki çıkmış ama daha gitmedi. Bu gün yarın Metris R tipi Cezaevi'ne gidecek. Zaten R tipleri toplanma kamplarına benziyor. Bu tutsağın acilen ameliyat olması lazım. Biz infazın ertelenmesini istemiyoruz" dedi. 

'HASTA MAHPUS KOĞUŞU TADİLATTA DİYE HASTALAR TUTSAKLAR TEDAVİ EDİLMİYOR'

Cezaevi idarecileri ve hükümetin elinden geldiğince her türlü durumu hasta mahpuslara karşı kullandığını ifade eden Baytekin, "Şu an Numune Hastanesi'ndeki mahkum koğuşu tadilatta ve bu tadilatın ise altı ay süreceği söyleniyor, bu gerekçeyle siyasi tutsakları burada ameliyat etmiyorlar. Zaten izbe bir yer. Hastalar başka bir serviste kalabilir" diye konuştu. (DİHA)

www.evrensel.net