İş cinayeti devletin politikası oldu

İş cinayeti devletin politikası oldu

Menemen Demokrasi Platformu, İzmir-Çanakkale Otoyolu’nda süren viyadük yapımında yaşanan iş cinayetini protesto etti. 
“Taşeron çalışma yasaklansın iş cinayetlerine son” pankartı ile metro önünde toplanan emekçiler Hükümet Konağı önüne kadar yürüyerek, “İş kazası değil bu bir cinayet”, “Taşeron çalışma ölüm demektir”, “İşçiler ölüyor AKP izliyor”, “Taşeron çalışma yasaklansın” sloganlarını attı.  

Hükümet Konağı önünde toplanan platform bileşenlerinden Pir Sultan Abdal Derneği, Tunceliler Derneği, Alevi Yol Derneği, Eğitim Sen, EMEP ve HDP adına ortak açıklamayı Eğitim Sen 2 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Sercan Mercan okudu. 
Mercan, “Menemen’de 4 işçi kardeşimizi kaybettiğimiz bir iş cinayeti daha yaşadık. Soma ve Ermenek’ten sonra devletin de sorumluluk sahibi olduğu yol yapımında 4 işçinin hayatı patronların kâr hırsı uğruna feda oldu” dedi. 

Türkiye’nin dünyada ilk 10 büyük ekonomi içerisine gireceğini iddia eden AKP Hükümeti’nin bunu yoksulların canı üzerinden gerçekleştirdiğini ifade eden Mercan, “Hiç bir iş cinayetinden sonra hiç bir sorumlu cezalandırılmıyor, adeta ödüllendiriliyor” diye konuştu. 

İş cinayetlerinin bir devlet politikası haline geldiğini belirten Mercan, şöyle devam etti: “Daha fazla para kazanmak için, güvencesiz çalışma, önlemsizlik, işçi hak ve özgürlüklerine baskı devlet politikası oldu. 2015 yılının ilk altı ayında iş cinayetlerinde en az 794 işçi yaşamını yitirdi. Bizler 1 gram ekmek için neredeyse ölüm kalım savaşı veriyoruz. Hükümet ve patronların kendi evlatları gencecik yaşta milyonluk şirket sahibi olurken bizim çocuklarımızı her savaşta ‘feda etmeye hazır olduklarını’ utanmadan ilan ediyorlar. Onlar yoksulların kaderini bu olduğunu söyleyecek kadar da gözü dönmüş, açgözlü patronlar.” 

AKP iktidarıyla beraber “çılgın projeler”in bir sonucu olarak inşaat işçilerinin ölümünün de arttığını belirten Mercan, “Bir yandan işçiler kentsel dönüşüm, 3. köprü, AVM’ler, rezidanslar, baraj yapımı gibi devasa projelerde can verirken; bu projeler kentsel dokuyu ve doğayı da geri dönülemez bir biçimde tahrip ediyor. Mücadeleleri ortaklaştırmalıyız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net