Çiftçi borca sürükleniyor

Çiftçi borca sürükleniyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, tarımdaki mevcut politikasızlık sebebiyle çiftçinin yüzünün gülmediğini söyledi.

Buğday ve arpanın bir önceki yıl ile fiyatının düştüğünü belirten Çakırözer, “Buğday geçen yıl 85 kuruş iken bu sene 70 kuruş, arpa ise geçen yıl 70 kuruşa satın alınırken bu sene 55-60 kuruş etmiyor. Çiftçi nasıl geçinecek. Çiftçi üretim yapabilmek için borca sürükleniyor” dedi.

CHP’li Çakırözer, Seyitgazi İlçesi Doğançayır köyünde pazar esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Ardından Eskişehir'in değişik ilçelerinden gelen tarım üreticileri ile buluştu. 

Çakırözer, selden ve doludan zarar gören Eskişehirli çiftçilerin uğradığı kayıpların devlet tarafından karşılanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdiğini anlattı. Çakırözer şöyle devam etti: “Aynı teklifte; devlet yardımı için tarım sigortası yaptırması şartı aranmaz dedik. Çiftçilerin bir an önce toparlanması için yardımların iki ay içinde ödenmesini talep ettik. Mağdur üreticilere ücretsiz tohumluk yardım yapılması şartı koştuk. Kredi borçlarında 15 ay faizsiz erteleme istedik. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik borçlarının 15 ay sonra, 15 eşit taksitle faizsiz ödenmesini talep ettik” (ESKİŞEHİR)

www.evrensel.net