Ayçiçeği üreticisi destek bekliyor

Ayçiçeği üreticisi destek bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bitkisel yağ, yağlı tohum ve küspe açığının acilen kapatılması gerektiğini bildirerek, “aksi takdirde 2014 yılında olduğu gibi her yıl 4,3 milyar dolar döviz harcamaya devam ederiz. Bunun yolu en başta ayçiçeği üretiminin artırılmasından geçiyor” dedi. 

Yağlık ayçiçeğininTrakyabirlik, Karadenizbirlik ve Çukobirlik tarafından alındığını bildiren Bayraktar, şu bilgileri verdi: “Birlikler yaptıkları alımlar ile piyasada etkili olmakta üretici pazarlama sıkıntısı yaşamamaktadır. Birliklerin açıkladığı fiyat piyasayı belirlemektedir. Bu amaçla her yıl Birlikler tarafından açıklanan fiyat, üreticilerimiz açısından oldukça önem taşımaktadır. Birliklerden üretici maliyetlerini göz önünde bulunduran ve piyasayı düzenleyici bir fiyat açıklamasını bekliyoruz.”

30 KURUŞLUK DESTEK ARTIRILMALI

2014’te kilogram başına 30 kuruş olan ve 2015 yılı için değişmeyen prim desteğinin artırılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, “üreticilerimizin verimli bir şekilde üretim yapabilmeleri bakımından ucuz girdi kullanımı sağlanmalı, gübre, mazot ve elektrikteki KDV oranları indirilmelidir” dedi. (ANKARA)

www.evrensel.net