Gülsuyu Gülensulu kadınlar: Savaşa karşı yaşamı savunma zamanıdır

Gülsuyu Gülensulu kadınlar: Savaşa karşı yaşamı savunma zamanıdır

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, son günlerde yaşanan çatışmalar ve AKP’nin savaş politikalarına karşı, “Artık yeter silahlar sussun” diye haykırdı. Kadınlar dün “Savaşa karşı ses çıkar” sloganıyla Gülsuyu Heykel Meydanında bir araya geldi.

Sık sık “Kadınlar savaş istemiyor”, “Susma sustukça Bülent Arınç konuşuyor”, “Kadınız, anayız barıştan yanayız”  sloganlarının atıldığı eylemde savaş konulu bir fotograf sergisi de açıldı. Burada konuşan Dernek Yöneticisi Ebru Ünal, “Patlayan bombalar, etrafa saçılan ceset parçaları, her gün yaşanan çatışmalar, kaos ve korku ülkesi Türkiye. Dün seçimle işbaşına gelenler bugün gidecek olmanın dayanılmaz sancısı içinde, iktidarlarını korumak için bizleri feda ediyorlar. Yok olan bedenler üzerine kurdukları siyasetlerine karşı varlığı, barışı, yaşamı savunma zamanıdır. Bizler kadınlar olarak, erkekler, gençler susmadık, susmayacağız! Bu kirli ve aşağılık düzenin savaş ortağı olmayacağız” dedi. Ünal, tüm kadınları savaşa karşı barış mücadelesinde birlikte olmaya çağırdı. Açıklamanın ardından kadınlar savaşın getirdikleri ve barış ihtiyacını anlatan tiyatro oyununu sahneledi.

‘ÇOCUKLARIMIZ SAVAŞSIZ BİR ÜLKEDE YAŞASIN’

Etkinlik sırasında gazetemize konuşan Zülfiye Demirel, bir anne olarak ‘Savaşa hayır” dediğini ifade ederek şöyle konuştu: “Suruç'ta yaşanan patlama benim içimde çok büyük bir acıya sebep oldu. İçlerinde tanıdığım bir kişi de vardı. Ben bir anne olarak savaşa hayır diyorum. Çocuklarımızın savaşsız bir ülkede yaşamasını istiyorum. Bütün insanların barış içerisinde ve kardeşçe yaşamasını istiyorum.” Mevsim Demir de 7 Haziran’da halkın AKP’yi istemediğini net şekilde ifade ettiğini belirterek, “HDP’nin başarısı bize bunu göstermiştir. Ancak bu sonuçtan memnun olmayan, inatla ve hırsla tek başına iktidar olmaya çalışan AKP, adeta seçim sonucunun intikamını alır gibi ülkede bir kaos ortamı yaratmaktadır” diye tepki gösterdi. AKP’nin iktidar hırsı nedeniyle Suruç’ta gencecik insanların hayatlarını kaybettiğini söyleyen Demir, "‎Bir Fransız atasözü var: ‘Koyunun kurtla barış pazarlığına girişmesi deliliktir’ Evet, kesinlikle savaş istemiyoruz ama karşımızda bu Fransız atasözünü hatırlatan bir devlet var maalesef” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net