Ev baskınları sürüyor: 37 kişi gözaltına alındı

Ev baskınları sürüyor: 37 kişi gözaltına alındı

Erzurum, İstanbul, Adana ve Adıyaman'da polis ve askerler tarafından eş zamanlı olarak yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin de bulunduğu 37 kişi gözaltına alındı.

Gözaltı operasyonlarının devam ettiği Erzurum'un Tekman ilçesinde Hamzanlar (Hêccergo), Yuvaklı (Gırsok) ve Çukuryayla (Bastok) mahallelerinde özel harekat timleri eşliğinde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Baskınlarda, HDP yöneticileri Metin Çoban ve Metin Bingöl ile Ahmet İba, A. Sena İba, Sait Cergooğlu, Ramazan Bingöl, Sinan Değer, Abdullah Kaldır, Ali Kaldır, Umut Kaldır, Ayhan Kaldır, Barış Sarı, Mehmet Çağlar isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltına alınan 13 kişi, Tekman Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Operasyonun gerekçesi öğrenilemezken, gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor.

İSTANBUL'DA 7 GÖZALTI

İstanbul'un Maltepe, Sancaktepe, Ümraniye ve Beylikdüzü ilçelerinde sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'ne bağlı polisler tarafından birçok eve operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda aralarında HDP üye ve yöneticilerinin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

ADANA'DA 4 GÖZALTI

Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Yakapınar, Misis ve Geçitli mahallelerinde Yüreğir İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler tarafından birçok eve baskın düzenlendi. Operasyonlarda evler didik, didik aranarak, eşyalar dağıtıldı. Ev baskınlarında İlker Yıldırım, Serkan Araz, Azat Araz ve Halil Karayılan adlı kişiler gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 4 kişi Yüreğir İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.

Gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

ADIYAMAN'DA 13 GÖZALTI

Adıyaman'da sabaha karşı Yeni Sanayi, Bahçecik mahalleleri ile Kömür beldesi ve Sarıkaya (Çig) köyünde, polis ve askerler tarafından 14 adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Evlerde arama yapan polis ve askerler, DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Abuzer Küçükşahin, HDP Merkez İlçe yöneticisi Abdurrahman Çalışır ile Nusret Erbay, Ali Taşar, Sinan Doymaz, Barış Coşkun, Kemal Yeşilçayır, Lütfü Yoldaş, Mahmut Ozan Harmancı, Mazlum Harmancı, Serdar Küçükşahin, Şeyho Karataş ve ismi öğrenilemeyen 1 yurttaş gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapılan sağlık kontrollerinin ardından Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edilemedi. (DİHA)

www.evrensel.net