Kadın katilinden ‘özür’lü savunma

Kadın katilinden ‘özür’lü savunma

Yalova'da eski eşi tarafından sokak ortasında 9 yerinden bıçaklanarak öldürülen Seda Camgöz’ün davasının ilk duruşması Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bugün görülen duruşmada sanık avukatı Ruşen Aslan’ın duruşmanın gizli yapılması ve yayın yasağı getirilmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi. Daha sonra sanık B.D. savunmasını yaptı. Seda Camgöz’ün babasının tehdidiyle çocuklarını kendisine göstermediğini iddia eden B.D, “Olayın olduğu gün kendisiyle konuşmak istedim. Aramızda bir diyalog geçti. O diyalogu sadece mahkeme başkanına anlatırım. Ondan sonra kendimi kaybettim. Kendime geldiğimde Seda yerdeydi. Seda, 15 yılımı birlikte geçirdiğim 2 çocuğumun annesidir. Bunun olmaması lazımdı ama oldu. Herkesten özür dilerim" diye kendisini savundu. Seda Camgöz'ün babası Hüseyin Camgöz ise sanık B.D.'nin çocuklarını göremediği iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek; "Çocuklarını her istediğinde görebiliyordu. Ayrıca daha önceden de kızıma bıçak çekmişti." diye konuştu. Sanık Avukatı Ruşen Aslan da, B.D.'nin Yalova'da özel bir hastane ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde psikolojik tedavi gördüğünü ileri sürerek, alınacak raporla sanık B.D.'nin cezai ehliyetinin olup olmadığının tespit edilmesini istedi. Beyanların ardından mahkeme duruşmayı 27 Ekim 2015 tarihine erteledi.

Öte yandan Camgöz ailesine destek için adliye önünde bir araya gelen Yalova Kadın Meclisi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri kadın cinayetlerinin engellenmesine yönelik yasaların çıkartılmasını istedi. Kadınlar adına konuşan Nurcan Bayar, "Seda Camgöz 2 defa savcılıktan koruma istemesine rağmen 'darp raporun yok' denilerek ölüme terk edilmiş ve bunun sonrasında eski eşi tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülmüştür” dedi. Bayar, kadın cinayetlerinin önlenmesi için bir an önce indirimlerin  kaldırılmasını ve yeni yasalar yapılmasını istediklerini söyledi. (Yalova/CİHAN)

www.evrensel.net