Savaştan  16 yıl sonra  Savaş Suçları Mahkemesi

Savaştan 16 yıl sonra Savaş Suçları Mahkemesi

Kosova  Meclisi, Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasına ilişkin yasayı; 5 ret, 82 kabul ve 1 çekimser oyla kabul etti. Böylece Kosova’da, savaştan 16 yıl sonra, Savaş Suçları Özel Mahkemesi kurulacak.

Bugün yapılan Meclis Genel Kurul toplantısında, Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasına ilişin önergeyi Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Meclis’e sundu. Başbakan Mustafa, savaş dönemindeki işlendiği iddia edilen suçlarla ilgili gerçeğin ve adaletin açıklığa kavuşturulması için Kosova Savaş Suçları Mahkemesi’nin kurulmasının şart olduğunu belirtirken, milletvekillerinden ‘Evet‘ oyu kullanmalarını istedi. Mustafa, Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nin kurulmasının Kosova’nın stratejik ortakları ABD ve AB’ne üye ülkelerinin talebi olduğunu, bu mahkemenin Avrupa Konseyi tarafından soruşturulan suçları araştıracağını açıkladı. Başbakan, “Özel Mahkeme’nin kurulması, bu ülkenin adaleti uygulamaya başladığını dünyaya göstermesi demektir.” dedi

Muhalefet parti milletvekilleri ise, Savaş Suçları Mahkemesi’nin kurulması, Kosova için can verenlere karşı bir uygulama olduğu için, bunun için ‘Evet’ oyu kullananların vatandaşlara hesap vereceğini savunuyor. 8 saat süren tartışmalardan sonra yapılan oylama sonucunda Anayasa değişikliği Meclis'ten geçti.

Sırbistan’ın, Kosova’da işlediği ‘Soykırım Karar Önergesi ise reddedildi. (DHA)

www.evrensel.net