Yangından büyük kaçış, 13 bin tahliye

Yangından büyük kaçış, 13 bin tahliye

“Rocky yangını” adı verilen en büyük yangında şu ana kadar 233 kilometre kareden fazla alan yanmış durumda. Yangın hafta sonu üç kat büyüdü.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yangınlar yüzünden 13 bin kişi tahliye ediliyor. Yetkililer, 9 bin civarında itfaiyecinin dün gün boyu dağlık bölgelerde yangınları kontrol etmeye çabaladığını belirtiyor.

San Francisco’nun kuzeyinde başlayan ve “Rocky yangını” adı verilen en büyük yangında 233 kilometre kareden fazla alan yanmış durumda. Pazartesi günü yangını kontrol altına alma çalışmalarına karşın, alevler bir otoyolun karşı yakasına da atladı.
BBC Los Angeles muhabiri David Willis, Rocky yangınının haftasonu üç kat büyüdüğünü bildiriyor. Yetkililerse yangının yayılma hızının görülmemiş düzeyde olduğunu söylüyor. Esen güçlü rüzgarlar yangının hızla yayılmasına neden olurken bölgede en az 24 ev de yanarak kullanılamaz hale geldi. Alevlerin ilerlediği yolun üzerinde daha yoğun yerleşim yerleri ve 6 binden fazla evbulunuyor. ABD'nin batısında yaklaşık dört yıldır devam eden kuraklık, bölgeyi bitki örtüsünü de yangınlara karşı daha savunmasız hale getirmiş durumda. Bölgede yakın zamanda yağış beklenmiyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net