Pakistan Şevket Hüseyin’i idam etti

Pakistan Şevket Hüseyin’i idam etti

Pakistan’da 2004 yılında 14 yaşındayken bir çocuğu öldürmekten mahkum edilen Şevket Hüseyin, insan hakları örgütlerinin çağrılarına karşın idam edildi. Avukatları Hüseyin’in suçlu bulunduğunda 14 yaşında olduğunu ve itirafın işkenceyle alındığını söylüyordu. Yetkililerse Hüseyin mahkum edildiğinde reşit olmadığına dair bir kanıt olmadığını savunuyordu.

BBC’nin haberine göre Şevket Hüseyin’in cezasının Karaçi’deki bir hapishanede yerel saatle sabaha karşı infaz edildi ve infazdan önce son bir kez ailesiyle görüştürüldü. Şevket Hüseyin’in infazı bu yıl içinde dört kez ertelenmişti. Ancak yoğun lobi faaliyetlerine ve Hüseyin’in merhamet edilmesi taleplerine karşın ceza infaz edildi.

DÖRT AYDA 193 İDAM

Pakistan Hükümeti geçen aralıkta Taliban’ın Peşaver’de 150 öğrenci ve öğretmeni öldürmesinden sonra idam cezaları üzerindeki moratoryumu kaldırmıştı. O zamandan bu yana ülke çapında 193 idam mahkumu infaz edildi.
Pakistan dünyanın en çok idam cezası veren ülkelerinden biri. Ülkedeki 8 bin mahkum infaz bekliyor. İdam cezalarına karşı mücadele veren Reprieve adlı örgüt Pakistan hukuk sisteminin Hüseyin’i davanın her aşamasında yüzüstü bıraktığını ve davanın düzgün bir şekilde soruşturulmadığını savundu.

Örgütün açıklamasında, “Pakistan hükümetinin Pakistan’dan ve tüm dünyadan gelen çağrılara karşın infazı durdurmaması meselenin adaletten çok siyasi güç gösterisiyle ilgili olduğunu gösteriyor” denildi. 
Pakistan hükümeti Hüseyin’in suçlu bulunduğunda 23 yaşında olduğunu söylemiş ve mahkeme yaşının tespiti taleplerini reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net