04 Ağustos 2015 19:21

Sağlıkta şiddete karşı iş bırakana ceza

Sağlıkta şiddete karşı iş bırakana ceza

Paylaş

Uşak Devlet Hastanesi yönetimi, mayıs ayında hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Doktor Kamil Furtun'a yapılan saldırıyı kınamak ve sağlıkta şiddeti protesto etmek için 1 Haziranda iş bırakan sağlık emekçilerine ceza verdi.

Doktor Kamil Furtun'a yapılan saldırıyı kınamak ve sağlıkta artan şiddete bir kez daha dikkat çekmek için sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi yaptığı 1 Haziranda Türk Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Bozan hakkında disiplin soruşturması açıldı. Hastane tarafından kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesi için dosyası il disiplin kuruluna gönderildi.

Ceza ile ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Dr. Kamil Furtun'un hastanede koridorunda katledilmesi hepimizin yüreğini yaktı. Sağlıkta şiddetin cinayete dönüştüğü vahşeti protesto için tüm Türkiye'de iş bıraktık. Hatta Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu da 15 dakika iş bırakılacağını açıkladı. Bakanlığın bile iş bıraktığı bir günde iş bırakan sağlık çalışanlarına ceza vermek hem vicdansızlık hem hukuksuzluktur. Hukuksuzluktur çünkü iş bırakan arkadaşlarımız sendikamızın aldığı karar doğrultusunda hareket etmişlerdir. İş bırakma da bizim hakkımızdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, Anayasa Mahkemesinin, Danıştayın ve Yargıtayın bu konuda kesin kararları mevcuttur. Yüksek Mahkemeler sendikal karar doğrultusunda iş bırakan memura ceza verilemeyeceğine hükmetmişlerdir. Vicdansızlıktır çünkü bu eylemde temel amaç sağlıkta yaşanan şiddete ve cinayete tepki göstermek ve çözüm istemektir. Demek ki bu idareciler sağlık çalışanlarının öldürülmesinden veya şiddete uğramasını normal olarak değerlendiriyor ve tepki gösterecek bir durum olmadığını düşünüyor. Vicdanları kararanlara ve tüm hayatını makam koltuğunun üstünde kuranlara ne söyleseniz aslında boştur. Biz bu cezanın il disiplin kurulundan oradan da olmazsa mutlaka mahkemelerden döneceğine inanıyoruz" dedi.

Soruşturma için ön incelemeci olarak görevlendirilen ve çalışanlardan savunma isteyen ise Memur-Sen!e bağlı Sağlık-Sen'in Uşak Şube Yöneticisi Zeliha Keleş olduğu belirtildi. Uşak Devlet Hastanesi Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Zeliha Keleş tarafından imzalı yazıyla çalışanlardan savunma istenirken bir hemşireye de aynı kademe ilerleme cezası verildiği öğrenildi. (Uşak/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Çukurova Belediyesi Jurassic Park’ta ısrarlı

SONRAKİ HABER

Doktora hakaret eden hasta yakınına 11 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa