Kadın Özgürlük Meclisi'nden Beştaş: Devlet Lice'de ‘görmedim, duymadım, bilmiyorum’u oynuyor

Kadın Özgürlük Meclisi'nden Beştaş: Devlet Lice'de ‘görmedim, duymadım, bilmiyorum’u oynuyor

Lice'de yakılan köylerde yaptıkları incelemenin ardından orman yangınlarıyla ilgili Lice Kaymakamı Osman Uğurlu ile görüşen Kadın Özgürlük Meclisi'nden HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Devlet bir kez daha 'görmüyorum, duymadım, bilmiyorum' kuralını uyguluyor. Biz sabahtan beri buradaydık ve incelemeler yaptık. Biz biliyoruz ki, buradaki köylüler biliyor ki, dünya biliyor ki Türkiye Cumhuriyeti Lice'de ormanları yakmıştır" dedi.

Aralarında HDP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Beyza Üstün, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel’in de aralarında bulunduğu Kadın Özgürlük Meclisi üyeleri, Diyarbakır Lice'de yakılan köyleri ziyaret etti. Ziyaretin ardından heyetteki isimlerden Prof. Dr. Beyza Üstün, Çağlar Demirel, Meral Danış Beştaş ve BİK üyesi Nimet Tanrıkulu Lice Kaymakamı Osman Uğurlu ile makamında görüştü. 
Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme sonrası Beştaş, konuya ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada Uğurlu'nun Lice'deki orman yangınları için, "2-3 hektarlık alan yanmıştır. Bu da anız yangınıdır" dediğini aktaran Beştaş, kaymakamın bu yaklaşımının devletin Kürt sorununa bakışını bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti. Beştaş, "Devlet bir kez daha 'görmüyorum, duymadım, bilmiyorum' kuralını uyguluyor. Biz sabahtan beri buradaydık ve incelemeler yaptık. Biz biliyoruz ki, buradaki köylüler biliyor ki, dünya biliyor ki Türkiye Cumhuriyeti Lice'de ormanları yakmıştır. Lice'deki orman yangınları bütün dünyaya kanıtlarıyla ifade edilmelidir" dedi.
Heyet, açıklamanın ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gülten Kışanak'ı ziyaret etmek üzere Diyarbakır'a hareket etti. (DİHA)

 

www.evrensel.net