04 Ağustos 2015 14:30
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2015 14:51

Ermenek'te katliam itirafı: Müfettişler gelmeden tehlikeli yerleri kapatıyorduk

Ermenek'teki maden faciasıyla ilgili duruşmada tanık olarak ifade veren Ustabaşı Mehmet Öndür, müfettişler denetim yapmadan önce tehlikeli ve üretim haritası dışında açılan galerilerin kapatıldığını söyledi.

Ermenek'te katliam itirafı: Müfettişler gelmeden tehlikeli yerleri kapatıyorduk

Paylaş

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde geçen 28 Ekim'de 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 3'ü tutuklu 16 sanıklı davanın dün başlayan üçüncü duruşmasına bugünde devam edildi. Dün, aralarında kurtarılan işçilerin de bulunduğu 20 tanık dinlendi. Bugün de 20 tanığın dinlenmesi planlanıyor. Duruşmaya tutuklu sanıklar Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey ve aynı şirketin teknik nezaretçisi Ali Kurt, tutuksuz sanıklardan maden mühendisleri Cemile Karaca ve Nuray Yetiş, taraf avukatlar ile ölen madencilerin aileleri katıldı.

'200 METRELİK ALAN KAPATILIYORDU'
Faciadan bir önceki vardiyada çalışan İbrahim Öner, MİGEM tarafından yapılacak denetimlerden önce kaçak galerilerin kapatıldığını ve müfettişlere gösterilmediğini söyledi. Öner ''Müfettişler gelmeden önce gösterilmeyecek bacaları (galeriler) kapatıyorlardı. O bacaların önlerini barajlıyorlardı. Neredeyse 200 metrelik bir alanın önüne baraj yapılıyordu. 200 metreyi müfettişler görmüyordu'' dedi.

Bu sırada söz alan tutuksuz yargılanan maden mühendisi Cemile Karaca, müfettişlerden kaçırmak için hiç bir zaman galerin barajlama yapılarak kapatılmadığını ve hepsinin teknik bir nedeni olduğunu ileri sürdü.

'KAÇIŞ BACALARI YOKTU'
Tutuklu Saffet Uyar'ın avukatı Şeref Han'ın, ''Müfettişler geldiğinde görmemesi gereken şey nedir?'' sorusu üzerine Öner, ''Onu mühendis hanımlara sormak lazım. Ne saklanıyordu onların söylemesi gerekir.Ama kaçış bacaları yoktu'' dedi.

Ermenek’te ailelere davadan vazgeçmeleri için para teklif edilmiş

Ermenek'te kurtulan çavuş: Kaza eski ocağa çok yaklaşıldığından meydana geldi

Ermenek’te ölümcül eksiklere sadece idari para cezası verilmiş

Ermenek'te ölen 9 madenci için tazminat davası açıldı

Bilirkişiye göre Ermenek fıtrat değil

FACİA GELİYORUM DEMİŞ
İbrahim Öner'in ardından yine aynı vardiyada çalışan Ustabaşı Mehmet Öndür de, faciada yaşamını yitiren Şef Recep Çiloğlu'yu kömürü çıkarttıkları yerde gevşeme olduğu konusunda uyardığını ancak onun ''Ohh ohh bol bol kömür geliyor, çalışın çalışın'' diye talimat verdiğini belirtti. 4'üncü başyukarı adı verilen bölümde çalıştığını ve aşırı derecede gevşeme olduğunu belirten Öndür, şunları söyledi: ''Ben 4'üncü başyukarıda çalışıyordum. Aşırı derecede gevşeme vardı. Olaydan bir gün önce de Recep şefe 'kömür kendisi geliyor' diye uyardım. Şef de, '’Oğlum taşa yakın olduğumuzdan gevşeme olur'' dedi. Eski ocağa daha 80 metre var diye bize sürekli çalışmamızı söylerdi. Hatta Recep şef, ''Ohh ohh bol bol kömür geliyor, çalışın çalışın'' diye talimat veriyordu.''

'ÜSTÜME DAĞ GELECEKMİŞ GİBİ HİSSETTİM'
Öndür, faciadan önceki vardiya çalışırken kömürlerin kendiliğinden gelmesi nedeniyle çok korktuğunu belirterek, ''O gün çok korkuyordum. Bir an üstümü dağ gelecekmiş gibi hissettim. Kömür kendisi geliyordu'' dedi.

'MÜFETTİŞLER GELMEDEN BACALAR KAPATILIYORDU'
Öndür, müfettişlerin denetim için ocağa gelmeden önce üretim haritası dışında kaçak olarak açılan bacaların (galerilerin) kapatıldığını söyleyerek, ''Müfettişler gelmeden önce tehlikeli yerleri kapatıyorduk. Gidince geri açıyorduk. Müfettişlere, maden sahasını küçük göstermek için barajla bir bölümünü kapatıyorlardı. İşçileri de müfettişlere göstermiyorlardı'' diye konuştu.

Sanık avukatlardan birinin Öndür'e, ''Sen madem tehlikeyi fark ettin niye söylemedin'' sorusu üzerine Öndür, ''Abicim o kadar bilsem, ben zaten maden mühendisi olurdum'' dedi.

Aynı vardiya da çalışan işçilerden Mehmet Civelek de, müfettişler gelmeden önce bacaların kapatıldığını ifade etti. Faciada yaşamını yitiren Şef Recep Çiloğlu'nun ona da eski ocağın 80 metre mesafe olduğunu söylediğini belirten Civelek, ''O gün daha yoğun kömür geliyordu. Arkadaşlarımdan tahkimat yapamadıklarını duydum'' dedi.

Tanık olarak dinlenen işçilerden Süleyman Bilgin de kömürlerin sürekli kaydığını, tahkimatın yapılamadığını ve denetimler sırasında bacaların kapatıldığını, denetimler sonrası yeniden açılıp, çalışmaya devam edildiğini belirtti. İşçilerden Hasan Erdoğan da yine benzer ifadeler kullandı.

SANIKLARA İSTENEN CEZALAR
Davada sanıklardan 14'ü, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan 20- 25 yıl hapis istemiyle, diğer sanıklardan 1'i 'Yetkisi olmadığı halde belgelere imza atmak', diğeri de faciayı 'Bildirme yükümlülüğünü ihlal' suçlamasıyla yargılanıyor. Ölen madencilerin aileleri ile 1-2 yaşlarındaki çocuklarının da bulunduğu 62 kişinin şikayetçi olarak yer aldığı davada, aralarında aynı madende çalışan işçilerin de olduğu 45 kişi tanık olarak bulunuyor.

15 Haziran günü başlayan ve 3 gün süren ilk duruşmada hakkında tutuklama kararı çıkan Has Şekerler Madencilik Şirketi'nin daimi nezaretçisi maden mühendisi Yavuz Özsoy'un hâlâ tutuklanmadığı ortaya çıktı. Özsoy, yaklaşık 3 ay tutuklu kaldıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Cizre'de polis kurşunuyla yaralanan Eğitmiş Diyarbakır'a sevk edildi

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa