DEDAŞ direnişi kararlılıkla sürüyor

DEDAŞ direnişi kararlılıkla sürüyor

Beyar ÖZALP
ŞIRNAK

Şırnak’ta DEDAŞ elektrik arıza onarım ve bakım biriminde taşeron olarak çalışan 36 işçinin, personel fazlalığı bahanesiyle  işten atılmasının ardından  tüm işçilerin iş bırakma eylemi 11. gününe girdi. 170 işçi tüm arkadaşları işe alınıncaya kadar ve iş koşullarında iyileştirme yapılan bir sözleşme yapılıncaya kadar iş başı yapmamaya kararlı. İşçilerin çalışmamasından kaynaklı bölgede elektrik kesintilerin artmasının üzerine artan şikayetlerden işçileri sorumlu tutan polis ise kasten çalışmadıkları iddiasıyla geçtiğimiz günlerde direnişteki işçileri gözaltına almak istedi. Ancak işçilerin tepkilerinden dolayı polis bu kararından vaz geçti.

KÖLELİK SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ
İşçilerin örgütlü olduğu Tes-İş Sendikası Şırnak İl temsilcisi Bahattin Ertaş, herhangi bir gerekçe göstermeden işçileri işten çıkartıklarını ve DEDAŞ önünde tüm işçiler olarak iş bırakma eylemi yaptıklarını belirtti.  Her iki yılda bir taşeron işçi alımı için ihale  yapıldığını ve ihaleyi kazanan şirketin kendilerince işçilere sormadan hazırladıkları bir sözleşmeyi işçilere zorla imzalatmak anlatan Ertaş, işçiler olarak iş kanuna ve yasalara aykırı olan işçi haklarına aykırı olan ve  köleliği teşvik eden bir sözleşmeyi asla kabul etmeyeceklerini söyledi.
20 Temmuz tarihinde sonra işçilere önerilen sözleşmede; işçilerin resmi tatil günlerindeki izinlerinin şirket tarafından  keyfi olarak engellediğini ve ücret artışının şirkettin keyfine kaldığı bilgisini veren Ertaş, şirketin kendi yerlerine 10-15 kişi alarak arızalara müdahale etmeye çalıştıklarını aktardı.

SÖZLEŞME İMZALAMADAN İŞTEN ATMAKLA TEHDİT EDİYORLAR
20 Temmuzda sözleşmelerinin bitmesinin ardından 172 işçi arasında yeni sözleşme önerilen ve arkadaşları ile dayanışmak için iş bırakan 136 işçinin iş başı yapmaması sonrasında  şirkettin işçileri işten atmakla tehdit etmesine tepki gösteren Ertaş, “Sözleşmesi olmayan işçileri hangi yasal gerekçe ile işten atıyorsunuz?” diye sordu. Ertaş son olarak  iş başı yapmamalarından kaynaklı şirket tarafından polise de şikeyet edildiklerini ve gözaltına alınmak istendiklerini ve sigortları olmamasına rağmen zorla enerji nakil hatları üzerine çıkarılmak istendiklerini belirtti.

İŞE ALINANA KADAR DEVAM EDECEK
İşten atılan işçiler arasında olan Tes-İş Şırnak Arıza Onarım ve Bakım İş yeri Temsilcisi Ahmet Gülenç, DEDAŞ il müdüyle yaptıkları görüşme de, il müdürünün işçi sayısının artırılmasını talep ettiğini ancak genel müdürlüğün işçi sayısında azaltmaya gitme kararı aldığını anlattı. Gülenç, buna gerekçe olarak DEDAŞ’ın bölgede zarar etmesinin gösterdiğini söyledi. Bölgede bakım ve onarıma ihtiyaç duyan birçok enerji hattının olmasına rağmen işçilerin işten atılmasına tepki gösteren Gülenç, “Yeni  sözleşmeye göre bize istedikleri ücreti vereceklerini söylediler. Buna karşı biz insanca yaşayabilecek bir ücret istiyoruz. Bizim istedğimiz sözleşme kabul edilinceye ve işten atılan işçiler olarak işe alıncaya kadar eylemlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2015 15:07
www.evrensel.net