Sınav muhabbetinde örgüt ilişkisi aradılar

Sınav muhabbetinde örgüt ilişkisi aradılar

Mersin merkezli olarak birçok ilde 22 Temmuz günü yapılan operasyonlarda gözaltına alındıktan sonra mahkemece serbest bırakılan aralarında öğrencilerin de olduğu 13 kişinin 2010’dan 2015 yılına kadar attıkları her adımın takibe alındığı ortaya çıktı. Teknik takip sonucu elde edilen telefon görüşmelerinde iki öğrenci arasındaki sınav muhabbeti üzerinden bile örgütsel ilişki yaratıldı.Haklarında soruşturma yürütülen kişilerin bazılarının Mersin Üniversitesinde öğrenci olduğu bazılarının mezun ve bazılarının ise iş hayatına atıldığı görülürken, 13 kişiye 2010 yılında Mersin Üniversitesinde yapılan “Anadilde Eğitim Hakkı” konulu basın açıklamasına neden katıldıkları soruldu. Bunun yanında tutanaklarda basın açıklamasının KCK’nin talimatı ile yapıldığı vurgulanarak, yapılan basın açıklamasının illegalize edilmesi dikkat çekti.

HER EYLEM YASA DIŞI İLAN EDİLDİ

Yine tutanaklarda Mersin Üniversitesinde 2011 yılında yapılan Newroz kutlamasının da yasa dışı ilan edildiği görülürken, Newroz kutlamasında açılan pankartı tutmak da suç olarak değerlendirildi. Tutanaklarda Newroz kutlamasına katılan gençlerin Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çektiklerinin tespit edildiği ve çekilen halay ile örgütsel bağ kurulmuş olduğunun belirtilmesi ise en dikkat çeken ayrıntı. Tutanakta yer alan ifadelerden “Bir müddet bekleme yaptıktan sonra ‘Özgürlük Mahkumları, Dağlara Gel Dağlara, Ha Gerilla Gerilla’ isimli müzik parçaları ile ‘Be Serok Jiyan na be’ diye slogan atarak halay çektiğiniz tespit edilmiştir” denilerek, örgüt faaliyetleri kapsamında hareket edildiğinin anlaşıldığı belirtilerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı sahiplenerek katılmalarındaki amacın ne olduğu soruldu.

Bunların yanında resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs, yasa dışı eylem olarak gösterilirken, sol, sosyalist hareketler ‘marjinal’ olarak tanımlanarak, “Marjinal gruplara yapılan 1 Mayıs çağrısında yer aldınız mı?” sorusu yöneltildi.
13 kişinin telefon görüşmelerinin de yer aldığı tutanaklarda 13 kişinin farklı tarihlerde farklı kişilerle yaptıkları görüşmelerin yer aldığı tutanaklarda bir öğrencinin başka bir öğrenci arkadaşını arayarak aralarında gelişen konuşma gerekçe gösterilerek, aralarındaki örgütsel ilişki soruldu. Söz konusu konuşma ise şu şekilde:
- Nasılsın?
- İyiyim, sen nasılsın dayıoğlu?
- Nasıl olsun ya sınavlarla uğraşıyoruz.
- Rüzgar çok mu sizin orda?
- He rüzgar esiyor valla. Yav burası fırtına kopacak birazdan.
- Tamam sen ders çalıştın mı?
- Valla çalışıyorum bakalım yav.
- E tamam sonra görüşürüz.

ROBOSKÎ’Yİ ANMAK DA SUÇ!

Tutanaklarda 2010 yılından 2015 yılına kadar Mersin Üniversitesinde yapılan aralarında Roboskî katliamında hayatını kaybedenleri anmak için yapılan hemen, hemen tüm basın açıklamaları, anmalar, etkinlikler öğrencilere suç olarak isnat edilirken, etkinlikleri ‘örgüt talimatı ile yapıldığı’ öne sürülüyor. (Mersin/DİHA)

www.evrensel.net