Zihinsel engelli kadına tecavüz davasında 'rızası var' beraati

Zihinsel engelli kadına tecavüz davasında 'rızası var' beraati

Diyarbakır’da zihinsel engelli 20 yaşındaki P.G’ye birden fazla kez tacavüz ettiği iddiasıyla 39 yıl hapis istemiyle yargılanan taksi şoförü 42 yaşındaki S.T. hakkında beraat kararı verildi. Mahkeme, zihinsel engelli genç kadının kendi rızası ile sanıkla birlikte olduğunu belirterek beraat kararı verildiğini açıkladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre 2012 yılı Mayıs ayında meydana gelen olayda, yüzde 50 zihinsel engelli P.G, annesiyle geldiği Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ortadan kayboldu. Hastane güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen genç kadının babası, P.G’nin koridorda bir erkekle yürüdüğünü görünce şikayetçi oldu. Genç kadın, 2 gün sonra bir akrabası tarafından sokakta bulunurken, savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. 2013 yılında gözaltına alınan taksi şoförü S.T. serbest kalırken, genç kadın ise koruma altına alındı.

SAVCI: ALGILAMA YETENEĞİ YOK

Doktor raporunda P.G’de zeka geriliği tespit edildiğini belirten savcı, P.G’nin kendisine yönelik eylemin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin olmadığını vurguladı. Muayenede vücudunda darp izlerine rastlanan P.G’nin şüpheliyi teşhis ettiğini belirten savcı, S.T’nin ise suçlamaları kabul etmediğini kaydetti.

İddianamede şüphelinin ruhsal bakımdan kendini savunamayacak durumdaki P.G’ye karşı zincirleme şekilde cinsel istismar suçunu işlediği kaydedilerek 39 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İddianamenin kabulünün ardından sanık S.T’nin yargılanmasına 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Davanın 2. duruşmasına katılan tutuksuz sanık S.T. yine suçlamayı kabul etmedi. 7 Nisan 2014 tarihinde tutuklanan sanık S.T. 10 ay sonra tahliye edilirken yargılama da geçtiğimiz günlerde sona erdi.

Davayı karara bağlayan mahkeme 39 yıl hapis istemiyle yargılanan sanık S.T’nin ‘nitelikli cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından beraatine karar verdi. Sanığa ‘kasten yaralama’ suçundan 4 ay hapis cezası veren mahkeme, bu cezanın da ertelenmesine hükmetti.

Davanın gerekçeli kararını açıklayan mahkeme Adli Tıp Kurumu raporuna vurgu yaparak, “hafif derecede zeka geriliği saptanan mağdurun maruz kaldığı olayın hukuki anlam ve sonucunu algılama yeteneğinin bulunduğunu ve fiile ruhsal yönden mukavemete muktedir olduğunu” kaydetti. Mahkeme, sanığın iddia edilen suçları işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini kaydetti. (Diyarbakır/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2015 10:17
www.evrensel.net