Mardin'de Barış Anneleri'ne biber gazlı saldırı

Mardin'de Barış Anneleri'ne biber gazlı saldırı

AKP'nin savaş politikalarına karşı yürüyüş yapmak isteyen Mardin Barış Anneleri, polisin hakaretlerine maruz kalıp, saldırıya uğradı.

Habur Sınır Kapısı'nda bekletilen 13 YPG/YPJ ve HPG'linin cenazelerinin engellenmesi, tırmandırılan savaş ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için Mardin'de, AKP İl Teşkilatı'na yürümek isteyen Barış Anneleri, polisin şiddetine maruz kaldı. Parti binasına doğru yürüyüşe geçen anneleri Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde durduran polisler, yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi.

Barış Anneleri'ne dönük saldırgan tavırları ile dikkat çeken polislerin bu tutumu nedeniyle gerginlik yaşandı. Oturma eylemine geçen Barış Anneleri, savaş politikalarına karşı yapmak istedikleri yürüyüşün engellenmesini kınadı.

Bu sırada polisler, Barış Anneleri'nin taşıdıkları "Azadiya Rêber Apo azadiya gelanê, em bi we şer nedikirin" pankartına da el koymak istedi. Annelerin pankartı vermek istememesi üzerine polisler, zor kullanarak pankartı annelerin elinden aldı. Yaşananlar sırasında bir polis amiri, annelere dönük hakaretlerde de bulundu.

Aynı polis amiri, kendisiyle Kürtçe konuşmaya çalışan bir Barış Annesi'ne de "Benimle Türkçe konuşun" diyerek çıkıştı.

Bir süre devam eden protestonun ardından polisler, Barış Anneleri'ni üzerlerine biber gazı sıkarak dağıttı. Polisin saldırısına "Katil Erdoğan" sloganıyla yanıt veren Anneler, Karayolu Parkı'na çekildi. (Mardin/DİHA)

www.evrensel.net