CHP Komisyonu cezaevindeki gazetecilerle görüştü

CHP Komisyonu cezaevindeki gazetecilerle görüştü

CHP Cezaevi Komisyonundan Malatya Vekili Veli Ağbaba ile Eskişehir Vekili Utku Çakırözer hapisteki gazetecilerden Hidayet Karaca, Mehmet Baransu, Erol Zavar, Hatice Duman ve Sami Tunca’yla görüştü, taleplerini dinledi. 

Gazetecilerle görüşmelerini kısa bir rapor halinde paylaşan komisyon, diğer tutuklu ve hükümlü gazetecileri de ziyaret etmeye devam edecek.

KARACA: DAHA ÖNCEKİ DAVALAR GİBİ

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Samanyolu Yayın Grubu başkanı Hidayet Karaca, görüşmede şunları aktardı: “El Kaide bağlantılı Taşhiye Örgütü yöneticiliği ile suçlanıyorum. Olmayan bir telefon konuşması için tutukluyum. Delil yok. TV’lerimizi susturma operasyonu. Böcek davasında bir şey çıktı mı? Yok. Balyoz, Ergenekon, KCK, OdaTv davalarında emri kimin verdiğini herkes görmeli. Daha önceki davalarla benzerlikler var. Bir el var, daha önce onlara yapılan şimdi bize yapılıyor. Değişen bir şey yok.30-35 metrekare koğuşta üç kişi kalıyoruz. Eşlerimiz hapishane girişindeki aramada sıkıntı çekiyor.”

BARANSU: BİR HATAM VAR

Taraf gazetesi muhabiri ve yazarı Mehmet Baransu: Bir hatam var, cezaevinde iken Nedim'le (Şener) ilgili yazdığım yanlıştı. Nedim'i ilk ben aradım. Ahmet (Şık) ve Nedim için yapılan yürüyüşe katılmadığım için yanlış yaptım. Dindar kesimin vicdanı yok. En fazla eleştirmesi gereken sol kesim ama onlar beni savunuyor. Onlar bu duruma adalet ve hukuk açısından yaklaşıyorlar.”

ZAVAR: HASTANEDE DARP EDİLDİM

Odak dergisi, Sahibi ve eski Yazı İşleri Müdürü Erol Zavar, “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmaktan” Ankara-Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde hükümlü.

“2000 yılında Direniş Hareketi’ne üyelikten müebbet hapis cezası aldım. 2001 Ocak ayından beri cezaevindeyim. Mesane kanseri ve KOAH hastasıyım. Kanser teşhisi 1999’da konuldu. Her yıl ameliyat oluyorum. Mide rahatsızlığım, bel-boyun fıtığım da var. 2-3 yıl önce diz ameliyatı oldum. Odak Dergisi’nde hâlâ yazıyorum. 15 ve 17 yaşlarında iki çocuğum var. Ziyaretime geliyorlar. Cezaevinde kitap sınırı yok ama gelen dergiler uzun aralıklarla geliyor. Bizim elimize ulaşması en erken 1-2 ayı buluyor. Güncelliğini yitiriyor.

Tedavi için doktora gidince jandarma kelepçeyi çıkarmada zorluk çıkardı. Doktor çıkarmasını istedi, asker beni darp edip ters kelepçe taktı ve zorla hastaneden geri getirdi.”

DUMAN: HASTA TUTUKLULARLA İLGİLENİLMELİ

Atılım gazetesi, Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Hatice Duman, “MLKP yöneticiliği ve üyeliğinden” müebbet hapis cezası aldı. 2002'den 2014'e kadar Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi'nde kaldı. Ardından Bakırköy Yarı Açık Cezaevi'ne sevk edildi. 10 yıl tutuklu kaldı. Anayasa Mahkemesi'nde uzun tutukluluk nedeniyle hak ihlaline ilişkin bireysel başvurusu iki yıldan fazla süredir bekliyor.

Duman, cezaevi yönetiminden bilgisayar kullanımı için bir oda tahsisi istiyor.

Aynı cezaevindeki hasta tutuklular Fatma Tokmak ile şizofreni hastası Tuğçe Özgül'ün durumlarıyla kamuoyunun ilgilenmesini talep ediyor. Ayrıca, hapishanede çocuklara özel yemek çıkarılmasını istedi.

TUNCA: KİTAP VE DERGİLER GECİKİYOR

Yeni Evrede Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü Sami Tunca, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde hükümlü bulunuyor. Kendi isteğiyle tek başına kalıyor.

Kitap ve dergilerin kendisine geç ulaştırılmasından şikayetçi. Hükümlülerin birçok kolay ve basit talebine cezaevi yönetiminin duyarsız kalındığını ve bu yüzden açlık grevleri ile seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtti. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net