DİK cenazeler için Diyanet ile görüşecek

DİK cenazeler için Diyanet ile görüşecek

Demokratik İslam Kongresi, sınır kapısında bekletilen HPG, YPG ve YPJ cenazelerinin ailelere verilmemesini protesto etti. DİK üyesi ve HDP Diyarbakır Milletvekili Kadri Yıldırım, cenazelerin bir an önce ailelerine teslim edilmesinin insani ve İslami bir gereklilik olduğunu söyleyerek Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

Demokratik İslam Kongresi (DİK), Rojava ve Şengal'de yaşamını yitiren 13 HPG ve YPG/YPJ'linin cenazelerinin verilmemesini protesto etmek amacıyla, dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda DİK adına açıklama yapan HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, "PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın başlattığı çözüm süreci nedeniyle iki yıldır barış içinde yaşandığını ancak son günlerde yeniden savaşın başladığını" ifade etti. Yaşanan ölümlerden üzüntü duyduklarını aktaran Yıldırım, devletin bir an önce operasyonları durdurması gerektiğini söyledi ve PKK'nin de eylemlerini durdurması yönünde çağrı yaptı.

İslam dininde bin 400 yıl önce Hz. Muhammed tarafından savaşta uygulanması gereken prensiplerin belirlendiğini belirten Yıldırım, prensipleri şu şekilde sıraladı: "Çocuk ve kadınların öldürülmemesi. Yaşlıların, işçilerin, eğitim-öğretim sınıfı ile din adamlarının öldürülmemesi. Ağaç ve ormanların kesilmemesi ve yakılmaması; dolayısıyla ekolojik dengenin bozulmaması."

13 HPG ve YPG/YPJ'lilerin cenazelerinin günlerdir sınırda bekletildiğini ifade eden Yıldırım, "Günlerdir Habur Sınır Kapısı'nda bekletilen ve ailelerine acı üstüne acı attıran cenazelerin bir an önce ailelerine teslim edilmesinin de insani ve İslami bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. İslam'a göre ölüm nedeni ne olursa olsun ve kime ait olursa olsun cenazeye saygı göstermek gerekir. Kuran-ı Kerim'de Allah şöyle buyurur: 'Biz insanoğlunu değerli kıldık.' Dolayısıyla her insan değerlidir ve her insanın cenazesi kıymetlidir" dedi.

İslam dininin cenazeye verdiği değerin onun geride kalan yakınlarına, komşu ve dostlarına verdiği önem ve teselli mesajını da içerdiğini ifade eden Yıldırım, "Ölülere saygı göstermek, yaşayanlara karşı saygılı olmanın ifadesidir bozulmaya karşı tedbir alınarak cenazenin kendi memleketine veya ailesinin isteği üzerine başka yere nakledilmesi sağlanır" şeklinde konuştu.

Yıldırım, DİK olarak bugün Ankara'ya giderek Diyanet İşleri Başkanlığı'yla görüşeceklerini vurguladı. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net