03 Ağustos 2015 11:56
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ağustos 2015 12:00

HDP'ye destek mesajı suç delili sayıldı

HDP'ye destek mesajı suç delili sayıldı

Paylaş

Diyarbakır'daki son gözaltı operasyonlarında "YDG-H" üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Şaban Kastarlı’nın cep telefonuna HDP'ye oy verilmesi yönünde gelen bir mesajı, rehberindeki iki kişiyle paylaşması "örgüt propagandası" bu mesajın içeriği ise "ülkenin birlik ve bütünlüğüne zarar verici faaliyetler" olarak değerlendirildi.

Günlerdir yapılan bu gözaltı ve tutuklamalara dönük üretilen gerekçeler ve savcıda yer alan bilgiler ise ayrı bir skandal niteliğinde. 

Bu skandal örneklerden biri de Diyarbakır'da 6-8 Ekim tarihlerinde gerçekleşen Kobanê eylemine katıldığı ve "YDG-H üyesi" olduğu iddiasıyla 11 Haziran'da gözaltına alınıp tutuklanan Şaban Kastarlı (19). 

Gizli tanık ifadesiyle gözaltına alınan Kastarlı'nın savcılık ifade tutanağında yer alan "Kürtlerden Erdoğan'a giden her 1 oy, DAİŞ'e verilen 1 silah, şehit düşen 1 gerilla, yetim kalan 1 çocuk, gözü yaşlı 1 ana demektir. Haydi, rehberindeki herkese gönder. Diyarbakır'daki provokasyonu kınıyoruz. HDP. Bizler Meclise, Oylar HDP'ye" içerikli mesajı iki kişiye gönderdiği için örgüt propagandası yaptığı ve ilgili mesajın ülkenin birlik ve bütünlüğüne zarar verici faaliyetler gerçekleştirdiği gerekçesiyle suç kapsamında değerlendirildi. 

'MESAJ, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ'

Mesajın hukuksal boyutu hakkında bilgi veren Avukat Keziban Yılmaz, bir söylemin şiddet veya suç olarak nitelendirilebilmesi için o ifadenin şiddet içermesi veya şiddete teşvik edecek ifadeler içermesi gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, "Mesaj, HDP sempatizanı olan insanların partilerine oy isteme yöntemi olarak belirlenmiş olan bir mesajdır. Bu anlamda mesaj içeriği itibariyle şiddet içermediği için ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor" dedi. 

'O İNSANLARIN, CEZAEVLERİNDE TUTULMALARI İÇİN GEREKÇE YARATILIYOR'

Sudan bahanelerle gözaltına alınan insanların dosyalarında delil yaratılmak amacıyla bu mesajların farklı şekilde yorumlanarak farklı yerlere çekildiğini vurgulayan Yılmaz, "Mesajın içeriği, hukuksal anlamda suç teşkil etmiyor" diye konuştu. 

Hukuku siyasetten bağımsız görmediklerini belirten Yılmaz, halkın IŞİD’e karşı olmasından bazı siyasi çevrelerin bundan rahatsızlık duyduğunu ve bunun akabinde bu tarz dosyaları gören yargı mensuplarının da siyasete göre yargılamalar yaparak, bu mesajları suç kapsamında değerlendirdiğini kaydetti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Tüketici fiyatları Temmuz'da yüzde 0.09 arttı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa