03 Ağustos 2015 09:11

Roboski katliamınının failleri yargılanmadı ama yazılan tiyatro oyunu yargılanıyor

Roboski katliamınının failleri yargılanmadı ama yazılan tiyatro oyunu yargılanıyor

Paylaş

İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mehmet Ali Yaşa'nın, Roboski katliamını unutturmamak için kaleme aldığı 'Sorgulên Şevê' adlı tiyatro oyunu, daha sahnelenmeden "örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle savcılık soruşturmasına takıldı. 

Roboski katliamında 34 yurttaşın TSK'nin savaş uçaklarıyla katledilmesine ilişkin failleri yargılayan tek bir soruşturma açmayan Türkiye yargısı, katliamın bir tiyatro eserine dönüştürülmesi karşısında hemen harekete geçti. İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mehmet Ali Yaşa'nın, Roboski katliamını unutturmamak amacıyla yazdığı "Sorgulên Şevê" adlı tiyatro oyunu daha sahnelenmeden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı tarafından soruşturmaya uğrad. 

Yaşa, konuya ilişkin gönderdiği mektupta, 7 Haziran seçimlerinden hemen önce 5 Haziran'da Diyarbakır, 25 Haziran'da Kobanê ve en son 20 Temmuz'da gerçekleşen Suruç katliamlarına dikkat çekerek, açılan soruşturma ile bu tür katliamların devam edeceği mesajının verildiğini vurguladı. 

'KATLİAMLARA SESSİZ KALMAYANLAR YARGILANIYOR'

Yaşa mektubunda, Türkiye'de insanlara katliam yaşatanların yargılanmadığı ve hesap sorulmadığını belirterek, "İnsanlık dışı katliamlardan hesap sorulup yargı önüne çıkarılması bir yana bu katliamlara karşı sessiz kalmayanların yargılandığı tuhaf bir bu ülkeyi teşhir etmeye çalışıyorum. Roboski katliamı bu katliamların en vahşi olanlarından biridir. Bunca zamana rağmen katiller henüz ortaya çıkarılıp yargılanmadı. Ben de bu konuda bir insan ve bir devrimci tutsak olarak bir tiyatro oyunu yazdım" dedi. 

BU ÜLKEDE KURGUSAL DÜŞÜNMEYE BİLE TAHAMMÜL EDİLMİYOR'

'Sorgulên Şevê' isimli oyunun henüz sahneye konulmadığı bilgisini veren Yaşa, eserde, Roboski katliamına ışık tutmak ve faillerin yargılanmasına bir nebze de olsa hukuk devleti olduğunu iddia eden Türkiye'de katkı sunmak istediğini dile getirdi. Oyunun bir belgesel arşiv niteliğinde olduğunu vurgulayan Yaşa, "Kitap hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Ancak işi katliamın faillerini açığa çıkartıp yargılaması gereken savcılık onun yerine katliama ışık tutan, ifşa eden bir tiyatro oyun kitabını yargılamaktadır. Örgüt propagandası iddiasıyla açılan soruşturma gösteriyor ki bu ülkede kurgusal düşünsel eserlere bile tahammül edilmemektedir" ifadeleri kullanıldı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Tamiri zor bir süreç başladı

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa