02 Ağustos 2015 12:58

Ağrı'da bir evde katledilen Yaşar kardeşler toprağa verildi

Ağrı'da bir evde HPG'li Mirzeydin Göktürk (Mervan Axçar) ile birlikte katledilen Sezai Yaşar ve Ahmet Yaşar kardeşler memleketleri Diyadin'de binlerce kişi tarafından toprağa verildi. Törende konuşan, Tendürek provokasyonunda yaralanan Cenap İlboğa, Öcalan'ın başlattığı barış sürecine AKP devleti tarafından katliamlarla karşılık verildiğini söyledi.

Ağrı'da bir evde katledilen Yaşar kardeşler toprağa verildi

Paylaş

Ağrı'nın merkez Sıtkiye Mahallesi'nde önceki gün akşam saatlerinde özel harekât timlerinin bir eve düzenlediği operasyonda HPG'li Mirzeydin Göktürk (Mervan Axçar) ile birlikte katledilen Sezai ve Ahmet Yaşar kardeşler son yoluculuklarına uğurlandı. Ağrı'nın Diyadin ilçesinde düzenlenen tören öncesi tüm esnaf kepenk kapatırken, Ağrı-Diyadin yol ayırımından yüzlerce araçlık konvoyla karşılanan cenaze DBP ilçe binası önüne getirildi. Binlerce kişinin eşlik ettiği cenaze sloganlarla önce Ketanpınar Mahallesi'nde bulunan taziye evine oradan da ilçe mezarlığına götürüldü. Yaşar kardeşler toprağa verildikten sonra törene katılanlar birer konuşma yaptı.

'AKP KATLİAMLARLA KARŞILIK VERİYOR'

HDP'nin Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman, Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir, Berdan Öztürk ve M. Emin İlhan'ın da katıldığı, gece yarısına kadar devam eden cenaze töreninde, 11 Nisan'da Tendürek Dağı'ndaki provokasyonda yaralanan MEYA-DER Temsilcisi Cenap İlboğa kısa bir konuşma yaptı. İlboğa, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın başlattığı barış sürecine AKP devleti tarafından katliamlarla karşılık verildiğini söyledi.

'SAVAŞA KARŞI BARIŞI ÖRGÜTLEYELİM'

Milletvekili Taşdemir de yaptığı konuşmada, şöyle dedi: "Bu kardeşlerimiz silahsızdı. Sezai arkadaşı seçim sürecinde tanıdım, çok fedakâr ve değerli bir yoldaşımızdı. Görülen o ki Erdoğan bütün ülkeyi kendi egolarına kurban etmiştir. Sayın Öcalan'ın başlattığı barış sürecini kendisinin başkanlığına kurban edecek kadar düşmüştür. Her gün katliamlar yapıyor. Nasıl 'Seni başkan yaptırmayacağız' dedik, bugün de 'Sana bu kirli savaşı yaptırmayacağız' diyoruz. Tüm halklara çağrımızdır; savaşa karşı barışı örgütleyelim."

Cenaze töreninden sonra kitle Yaşar kardeşler için kurulan taziye çadırına gelerek aileye başsağlığında bulundu. Dün gün boyu kapalı olan kepenklerin bu sabah da açılmadığı görüldü. (Ağrı/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Davutoğlu, 'Bize silah sıkmayana biz de sıkmayız' demeli

SONRAKİ HABER

Diriliş Ertuğrul dizisinin setinde 'çocuk oyuncuya şiddet' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa