Ağrı'da katledilen Göktürk'ü binler uğurladı

Ağrı'da katledilen Göktürk'ü binler uğurladı

Ağrı'da bir evde Sezai Yaşar ve Ahmet Yaşar kardeşlerle birlikte katledilen HPG'li Mirzeydin Göktürk (Mervan Axçar) Muş'ta binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Ağrı'da dün bir evde özel harekât polisleri tarafından iki kardeşle birlikte katledilen HPG'li Mirzeydin Göktürk (Mervan Axçar) Muş'un Kızılağaç beldesinde defnedildi.

Erzurum'da otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından HDP Muş milletvekilleri, Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık, HDP eski Milletvekili Demir Çelik, HDP ve DBP il eş başkanları ile MEYA-DER temsilcilerinin de içinde bulunduğu yüzlerce araçlık konvoyla beldede bulunan Yeni Cami'ye götürüldü. Camide dini vecibeleri yerine getirilen Göktürk'ün PKK bayraklarına sarılı tabutunu omuzlara alan binler, üzerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Göktürk'ün fotoğraflarının bulunduğu "Reya te reya me ye, Şehîd namirin" yazılı pankartı açarak, mezarlığa doğru yürüyüşe geçti.

"PKK halktır halk burada", "Ey şehit reya te reya me ye", "PKK intikam" sloganlarının atıldığı törende, Göktürk toprağa verildikten sonra bir konuşma yapan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidar uğruna ülkeyi ateşe attığını dile getirdi. Yaşanan ölümlerin sorumlusunun Erdoğan olduğunun altını çizen Özkan, Kürt halkı olarak barış için direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Daha sonra konuşan Göktürk'ün ağabeyi Fecri Göktürk, kardeşinin onurlu bir dava için mücadele ederken yaşamını yitirdiğini belirtti. Kardeşinin ideolojisinin sağlamlığından şüphe duymadıklarını vurgulayan Göktürk, "Kardeşimin mücadele azmi ile onun mücadelesini sürdüreceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından kitle başsağlığı dilemek için Göktürk'ün aile evine geçti. (Muş/DİHA)

www.evrensel.net