Dışişleri Bakanlığı: Sivil kayıp iddialarına ilişkin inceleme başlatıldı

Dışişleri Bakanlığı: Sivil kayıp iddialarına ilişkin inceleme başlatıldı

Dışişleri Bakanlığı, Federal Kürdistan'da Kandil'e bağlı Zergelê köyüne yönelik gerçekleştirilen hava harekâtı sırasında 8 sivilin katledilmesine dair açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "PKK terör örgütünün lojistik ve koordinasyon amaçlarıyla kullandığı Zergele kampına yönelik gerçekleştirilen hava harekâtı sırasında PKK kayıplarının yanısıra sivil kayıplar da meydana geldiği yönündeki haberler üzüntüyle karşılanmış ve haberlerde ileri sürülen iddialar hakkında inceleme ve araştırma başlatılmıştır. En yüksek standartlarda yürütülen hava harekâtı kapsamında tüm hedefler anlık istihbarat raporları doğrultusunda sivillerin bulunmadığına tam kanaat getirilen alanlardan seçilmekte; sivil kayıplarının yaşanmaması için daima azami gayret özenle sarf edilmektedir."

"Bahsekonu Zergele terörist kampında sivillerin bulunmadığı, ancak üst düzey PKK'lıların harekât sırasında orada mevcut oldukları bilinmektedir. Öte yandan terör örgütünün sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı da maalesef bir vakıadır. Herhalûkarda gündeme gelen tüm iddialar en geniş biçimde araştırılacak, bu hususta temas halinde olduğumuz Irak Kürt Bölgesel Yönetimi makamlarıyla da ortak bir çalışma titizlikle yürütülecektir. Bu çalışmalarımız sonucunda elde edilecek bulgular kamuoyuyla en kısa zamanda paylaşılacaktır." (HABER MERKEZİ)

TSK, ZERGELE KÖYÜNÜ VURDU: 8 SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Ağustos 2015 19:28
www.evrensel.net