Gemlik yürüyüşüne polis saldırdı

Gemlik yürüyüşüne polis saldırdı

TUHAD-FED öncülüğünde 'Yüz binlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz' sloganı ile Diyarbakır'dan Gemlik'e düzenlenecek yürüyüşe polis gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırdı. Saldırıda 60 yaşında bir yurttaş ve 2 genç yaralandı.

TUHAD-FED öncülüğünde "Yüz binlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz" sloganı ile Diyarbakır'dan Gemlik'e düzenlenecek yürüyüş için DBP Diyarbakır İl Örgütü önünde toplanan binlerce kişi, "Bijî serok Apo" sloganı ile yürüyüşe geçti. Harekete geçen kitlenin önünü TOMA, akrep ve çevik kuvvet ekibi ile kesen polis, yürüyüşün yasak olduğunu ileri sürerek engel oldu. Aralarında HDP milletvekilleri, TUHAD-FED yöneticileri, DBP ve HDP il yöneticilerinin polis ile uzun süre yaptığı tartışma sonuç vermedi.

DBP binası önünde konuşan TUHAD-FED Eşbaşkanı Bahar Oktay, Türkiye ve Kürdistan halklarının yıllarca devlet zulmüne maruz kaldığını belirtti. Devam eden savaşta PKK lideri Abdullah Öcalan'ın sürekli barışın kapısını açık bıraktığını ifade eden Oktay, "Önder Apo 17 yıllık ağırlaştırılmış tecride rağmen çözüm ve barış umudunu yitirmemiştir. Bu yürüyüşümüzün amacı büyük insanlık öncülüğünde Kürt, Türk ve tüm Ortadoğu halklarının barış özlemini sağlamaktır" dedi.

Polisin kurduğu barikatlara tepki gösteren HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise, barış için yapılan yürüyüşe barikat kuran polislerin savaş hükümetine hizmet ettiğini söyledi. Öcalan'ın özgürlüğü için mücadelelerine devam edeceklerini dile getiren Demirel, "Bizim bu yürüyüşümüze yönelik engellemelere inat mücadelemizi demokratik eylemlerle sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

60 YAŞINDAKİ YURTTAŞ YARALANDI

Yapılan konuşmaların ardından kitle ara sokaklara doğru dağılmaya başlarken, polis dağılan kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Saldırı devam ederken, 60 yaşında Mehmet Sait Cintosun isimli yurttaş göğsüne isabet eden 4 adet plastik mermiyle yaralandı. Yaralanan Cintosun alanda bulunan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Polisin sıktığı biber gazının fişeği Şahin Güven'i (20) sağ gözünden yaraladı. Aynı saldırıda, ayağına plastik mermiler isabet eden Ömer Bilen isimli genç de yaralandı. Yaralanan gençler uzun süre sokakta polisin sıktığı biber gazı arasında kalırken, yurttaşlar tarafından olay yerine çağırılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. DBP binası etrafındaki sokaklarda araçlarla devriye gezen polis, evlere rastgele biber gazı atmaya devam ediyor.  (Diyarbakır/DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Ağustos 2015 20:14
www.evrensel.net