01 Ağustos 2015 17:13

IFF işçileri sendikal hakkını istiyor

IFF işçileri sendikal hakkını istiyor

Paylaş

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan IFF Aroma ve Esans San. ve Tic. A.Ş. fabrikasında çalışan işçiler sendikal haklarının engellenmesini protesto etti.

İşçilerin Tek Gıda-İş Sendikası’na üye olmaları üzerine, sendika Çalışma Bakanlığı tarafından yetki aldı ancak fabrika yönetimi itirazda bulundu ve sendikaya üye olan bir işçiyi işten çıkardı. Fabrika önünde basın açıklaması için giden Tek Gıda-İş yöneticileri fabrikaya giriş ve çıkış yapan işçilerle buluşarak sendikal haklarını ve toplu sözleşmeli düzene geçene kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirti. Açıklamaya Tek Gıda İş’e üye diğer fabrikalardan işçiler , TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılan işçiler, Birleşik Metal-İş Sendikası, Lastik-İş sendikası yöneticileri de destek verdi.

Tüm iyi niyetlerinin suistimal edildiğini belirten Tek Gıda-İş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu, “Sizden bağış istemiyoruz, sendikalaşmak bizim anayasal hakkımız. İşçi sınıfı bu hak için yüzyıllarca savaştı ve elde etti. Biz bu hakkımızın özgürlüğümüzün peşindeyiz. Siz kim oluyorsunuz da biz anayasa kanun tanımayız diyorsunuz?” dedi.

Fabrika yönetiminin suç işlediğini belirten Durdu, “Tüm hukuksal haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Ama anlaşılan o ki siz güzellikten anlamıyorusunuz. Bize sokaklara, meydanlara, fabrika önlerine, IFF ürünü satan her yere çıkıp seni anlatmaktan ve protesto etmekten başka yol bırakmadınız” dedi. (Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Herkes çocukluğunu güzel mi hatırlar?

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa