‘Gençlerin ölmesine izin vermeyeceğiz’

‘Gençlerin ölmesine izin vermeyeceğiz’

Serpil BERK
Leyla Kasım BERK 
Dersim 

Çözüm süreci, hava bombardımanları, gözaltı operasyonları, ve bölgedeki orman yangılarına ilişkin Dersimli vatandaşlarla görüştük. Dersimliler, çözüm sürecine güvenmeselerde, her koşulda barışta ısrarcı olacaklarını vurguluyor. 

Herşeye rağmen her zaman barışı savunacaklarını belirten  Şenol Büyüktaş: “AKP seçim sonuçlarını kabul etmiyor eğer kabul etmiş olsaydı şuana kadar çoktan hükümeti kurarlardı. Gazi’deki olaylardan Suruç’a bölgede yaratılan savaş ortamının nedeni tam olarak bu. Biz halk olarak her zaman barışın yanında olacağız ve bunu dillendirmeye devam edeceğiz hiçbir gencin ölmesine izin vermeyeceğiz ölümü kolay verebiliriz ama yaşamı veremeyiz” diyor. Büyüktaş, AKP’nin Çözüm Süreci ve barış konusunda samimi olması  halinde Dolmabahçe’deki mutabakatı gerçekleştireceğini de vurguluyor. 

‘BİZE ÖCÜ GİBİ BAKIYORLAR’ 

Dersimspor Amigosu Bülent Çetin de, Çözüm Sürecinin barışa yönelik bir adım olduğunu düşünmediğini ifade ediyor ve nedenini ise şöyle açıklıyor: “Bu oyalamaktan başka bir şey değil. Barajlar yapılıyor. Doğamız tahrip ediliyor. Yıkımlar talanlar devam ediyorsa bunun adı çözüm süreci olmaz.” Kürtlerin yıllarca düşman gibi gösterildiğini anlatıyor Çetin ve şöyle devam ediyor: “Deplasman maçlarına gittiğimizde bize öcü gibi bakıyorlar, öyle olmadığını görünce de şaşırıyorlar. Yıllarca bizleri düşman gibi gösterdiler. Barış istiyoruz ama taleplerimizle birlikte inançsal olarak, kültürel olarak ve ekonomik olarak desteklenmek istiyoruz. Birilerinin savaş ortamından nemalanmasına asla izin vermeyeceğiz.” 

AKP’nin IŞİD’e lojistik destek verdiğini belirten Gökhan Batasul da, “Sınırda TIR’larla silah taşındı ve buna dair bir şey yapılmadı AKP hükümeti IŞİD’İ besliyor, destekliyor ve biz Suruç’u yaşadık. Suriye’de var olan duruma Türkiye’nin dahil edilmiş olması bunları getiriyor” diyor. Dersim festivalinin iptal edilmesine de değinen Batasul, festivalin iptal edilmesi ile ilgili özellikle sosyal medya üzerinden üretilen haberler ile halkta bir tedirginlik yaratılmak istendiğini ifade ediyor. 

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Ağustos 2015 19:44
www.evrensel.net