‘Hayaller tatil, hayatlar Siteler’

‘Hayaller tatil, hayatlar Siteler’

Cihan Korel Topal
Ankara

Her yıl düzenlenen gençlik yaz kampına gitmek için para biriktiren 4 yıllık genç işçi Ali, “Hayaller tatil, hayatlar Siteler” diyor. 
Dikili’de yapılacak olan 13. Gençlik Yaz Kampı’nın başlamasına sayılı günler kala, Ankara Mamak’ta kampa gelecek gençlerle sohbet ettik. Aralarında kamp ücretini karşılamak için çalışan işçi-emekçi gençlerin sayısı oldukça fazla. Söyleşimize Siteler’de çalışan Ali Asker Korkmaz ile başlıyoruz. Akşam saat 21.00’de buluşuyoruz Ali ile. İşten eve gelip, yemek yiyip duş almasıyla ancak bu saate denk getirebiliyor kendisini… Ali 18 yaşında, metal-çelik eşya, sac işleri üzerine bir atölyede çalışıyor. Atölyede 11 işçiden 7’sinin genç olduğundan bahsediyor. Günde 10 saat çalıştığını, yolda 1 saat geçirdiğini, geriye kalan zamanda da bu ağır ve yorucu koşul[RTF bookmark start: _GoBack][RTF bookmark end: _GoBack]lar altında çalışmaktan dolayı, sadece dinlenmeye vaktinin kaldığını, kendisine zaman ayıramadığını anlatıyor; “Aslında gün boyunca tek eğlencem öğle molasında, yemekten sonra kalan vaktimde işçilerle birlikte atölyenin yanındaki kahvehanede oyun oynamak.”

POLİTİK-İKTİSAT ATÖLYESİNE KATILACAK

Mahalleden bir arkadaşı aracılığıyla kamptan haberi olduğunu belirten Ali, yaklaşık 4 yıldır sanayide çalıştığını ve daha önce tatile gitme imkanının olmadığını anlatıyor. Evde kendisinin dışında bir de babasının çalıştığını dile getiren Ali, şöyle diyor: “Zaten o da işçi, gönderecek durumu yoktu. Yani uzun zamandır tatil hayalim vardı, ama hayaller tatil, hayatlar Siteler… Arkadaşımın da kamptan bahsetmesi, bütçeme de uygun olduğu için, kampa katılmaya karar verdim. Kampın bana yeni şeyler katacağını düşünüyorum, yeni insanlarla tanışacağım, Türkiye’nin dört bir yanından gençler gelecek; yani birçok arkadaş edineceğim, sonuçta bu da güzel bir şey. Arkadaşım konserlerden, atölyelerden, forumlardan bahsetti. Açıkçası eğlenceli ve verimli günlerin beni beklediğini düşünüyorum. Mesela kampla tanışmadığımızı varsayalım, başka bir tatile gittiğimizi düşünelim. Bence kampı tanıdıktan sonra, bu tatilin sıkıcı olacağını düşünüyorum. Çünkü bütün olarak düşünürsek, aslında bir tatilde olmayacak birçok etkinlik kampta bir arada. Yani diğer tatillerde bulamayacağımız, verimli zaman geçireceğimiz bir kamp olacağını düşünüyorum. Bütçe açısından da çok ekonomik, rahatça karşılayabileceğim bir ücret. Politik-İktisat atölyesine katılmayı düşünüyorum kendimi geliştirmek için.  İşçi-işsiz forumuna katılmayı kesinlikle düşünüyorum, çünkü benim gibi işçi arkadaşlarla konuşma, tanışma, sorunlarımızı ve geleceğimizi tartışma imkanımız var.”

BAŞKA BİR DÜNYAYA YOLCULUK

Geçen yıl 24. Uluslararası Anti-faşist Anti-emperyalist Gençlik Yaz Kampı’na katılan 18 yaşındaki Zeynel Gürbüz’le konuşuyoruz. Gürbüz, kamp hikayesini şöyle anlatıyor: “Kamp alanına vardığımızda Dünya’nın dört bir yanından binlerce genç ile buluşmuştuk. Başka bir dünyadan, bir başka dünyaya, aslında istediğimiz dünyaya yolculuk etmiş gibiydim. Babam, taşeron bir şirkette asgari ücretle çalışıyor. Ailemin de beni göndermeye durumlarının olmadığını bildiğim için çalışmam gerekiyordu. Ayrıca, bu yıl kardeşimi de götürmek istiyorum. İlk olarak kısa bir süreliğine devlet hastanesinde, taşeron bir firmada temizlik emekçisi olarak çalıştım. Ülkemizde hastanelerin durumunu hemen hemen herkes bilir; bunların dışında, hastanede çalışan bir emekçi olarak kendi sorunlarımdan bahsedeyim: İşiniz daha zor, çünkü birçok tıbbi atıktan siz sorumlusunuz ve size mikrop bulaşma ihtimali oldukça yüksek, çünkü çalışanlar için yeterince önlem alınmıyor. Daha sonra günlük yevmiye ile bir nakliyat firmasında çalışmaya başladım, orada da birçok sorun var, mesela bel fıtığı olabilirsiniz.. Sonuç olarak insanın geçimini sağlayabilmesi için çalışmak, özellikle bu koşullar altında çalışmak gerçekten çok zor.“ 

 

www.evrensel.net