HDP'li Kenanoğlu, Özarslan'ın infazını İçişleri Bakanı'na sordu

HDP'li Kenanoğlu, Özarslan'ın infazını İçişleri Bakanı'na sordu

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Bağcılar’da düzenlenen operasyonda polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Günay Özarslan’ı Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, İçişleri Bakanı Sayın Sebahattin Öztürk’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

1- Günay Özarslan’ın kaldığı evde karşılıklı bir çatışma yaşanmış mıdır? Yoksa polis tarafından yargısız infaz mı gerçekleştirilmiştir?
2- Polis ev baskınlarını kamera çekimi yaparak gerçekleştirmektedir. Karşılıklı çatışma yaşanmış ise olaya ilişkin görüntü kayıtları var mıdır? Yoksa neden? Bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Hayırsa neden? Olayla ilgili kurum içinde herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden?
3- Olayın gerçekleştiği evde silah bulunmuş mudur? Eğer bulunmuş ise polisin silahından çıkan kurşunların dışında başka bir kurşun tespit edilmiş midir?
4- Adli tıp ön otopsi raporu ve polis raporları karşılıklı bir çatışma yaşanmadığını onaylamaktadır. Ortada herhangi bir çatışma yok iken Günay Özarslan’ın gözaltına alınmadan infaz edilmesinin nedeni nedir?
5- Türkiye’de şimdiye kadar yargısız şekilde infaz edilen kişi sayısı kaçtır. (İstanbul/EVRENSEL)

13 ilde operasyon: 297 kişi gözaltında, 1 kişi öldürüldü

Avukatlar: Çatışma yok, Günay Özarslan infaz edildi!

Günay Özarslan, günler sonra defnedildi

www.evrensel.net