31 Temmuz 2015 15:01

Demirtaş: Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı mı alamıyor?

Mecliste konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin, 'Acilen masaya dönülmesi ve karşılıklı çatışmasızlık kararı' alınması çağrısı yaparak, 'Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı mı alamıyor' sorusunu yöneltti. Demirtaş önümüzdeki hafta CHP Lideri Kemal Kılıçardoğlu ile bir araya geleceğini belirterek, siyasi parti liderlerine de diyalog çağrısı yaptı.

Demirtaş: Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı mı alamıyor?

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çeşitli illerden gelen Esnaf ve Sanatkarlar Birliği başkanlarını, TBMM HDP Grup Yönetim Salonu'nda kabul etti. Görüşmede HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da hazır bulundu. Ziyarete gelen başkanların elini tek tek sıkan Demirtaş, gazetecilerin sorularını cevapladı.

6 -7 Ekim olaylarıyla ilgili hakkında başlatılan soruşturmanın sorulması üzerine Demirtaş, soruşturmanın yeni olmadığını, geçen yıl açıldığını söyledi. Savcının 10-11 aydır çalıştığını ama suçlayacak bir şey bulamadığını dile getiren Demirtaş, "Mevzu koltuklarımız, makamlarımız değil. Eğer çekildiğimizde barış gelecekse ne koltuğu, canımızı vermeye hazırız. Dokunulmazlık kalkacak diye ilkelerimizden, savunduklarımızdan vaz mı gezçeceğiz? Leyla Hanım, Hatip Dicle vaz mı geçti? Leyla Hanım şu an Meclis'te; onları atanlar nerde? Bunlara gerek yoktur." diye konuştu.

Çözüm sürecinin erken seçimi beklemeyecek kadar nazik olduğunu ifade eden Demirtaş, "Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı mı alamıyor. Her gün canlarımız gidiyor. Erken seçim kararı alınsa da barış iradesi göstermemiz lazım. Seçim olsun, halkın önüne çıkarız. Sonuç ne olursa saygı duyarız, saygı duymayan biz değiliz, kimler olduğu beli. Canlar gidiyor canlar, bütün annelerin eli yüreğinde." dedi.

'KILIÇDAROĞLU İLE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GÖRÜŞECEĞİZ'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapacağı söylenen görüşme hakkındaki bir soruya da Demirtaş, "Önümüzdeki hafta Kılıçdaroğlu ile bir araya geleceğiz. Henüz saati ve günü belli değil. Bizi yok sayanlar bile dahil barış için bütün kapılarımız herkese açıktır ve biz de barış için tüm kapılara gideriz." karşılığını verdi. (ANKARA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'ın hedefi, HDP'siz seçim hükümeti

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa