30 Temmuz 2015 22:51

Kadıköy Kent Dayanışması'ndan Kurbağalıdere eylemi

Kadıköy Kent Savunması, Kurbağalıdere'nin çevreye verdiği kötü kokularla insan sağlığına zarar verdiğine dikkat çekerek, Kadıköy ve Marmara Denizi'nin büyük risk altında olduğunu söyledi.

Kadıköy Kent Dayanışması'ndan Kurbağalıdere eylemi

Paylaş

Kadıköy Kent Savunması, Kirlilik ve sudaki oksijen oranındaki azalma nedeniyle köpüren ve çevre sakinlerinin kötü koku nedeniyle ciddi rahatsızlık yaşadığı Kurbağalı Dere için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ıslah çalışması yapmamasını Yoğurtçu Parkı'nda yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. 

Açıklamaya, CHP milletvekilleri ve çok sayıda yurttaş destek verdi. Grup, sloganlar atarken, burada Kadıköy Kent Savunması adına açıklama yapan Arsun Önol, Fikirtepe, Acıbadem ve çevresindeki kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle yaklaşık 200 bin nüfusun eklenmesiyle altyapının yetersiz kaldığını belirterek, bu gerekçeyle İBB'nin Kurbağalı Dere'yi ıslah çalışması için 2012'de ihaleye açtığını söyledi. Önol, projenin kapsamının üç metre çapında yeni kolektör döşenmesi ve dere kesitinin genişletilmesi olduğunu belirterek, ihaleyi Özka İnşaat'ın aldığını ve 2013 yılında çalışmalara başladığını söyledi. Fakat güzergahta bulunan arkeolojik yapılar nedeniyle yasal sorumluluk olmasına rağmen, İBB'nin ÇED raporu olmadan yaptığını belirterek, ihaleyi alan firmanın da gerekli ön teknik araştırmalar yapmadan çalışmaya başladığına dikkat çekti. Altyapı işlerinin temel kuralı olan "mansaptan membaya imalat" sistemine uyulmadığına da değinen Önol, lağım suyunun doğrudan dereye verildiğini vurguladı. 

Yanlış ıslah çalışmaları nedeniyle dereye lağım aktığını belirten Önol, "Zehir solumaktayız. Tüm Kadıköy ve Marmara Denizi büyük risk altındadır" dedi. Öte yandan çalışmaların yavaş ilerlediğine tepki gösteren Önol, "Aradan yıllar geçmesine rağmen 3 bin 300 metrelik projenin henüz bin 200 metresi tamamlanmış durumda" ifadelerini kullandı. 

Önol, Kadıköy Belediyesi'nin 7 ayrı noktada yaptığı deniz suyu analiz sonuçlarında yüksek koli basili oranı nedeniyle girilmemesi gerektiğini belirterek," Bu yerler arasında İBB'nin turnike koyarak girişini ücretli yaptığı Caddebostan halk plajı da var" dedi. 

Kadıköy Kent Savunması olarak ve halkın bireysel olarak yaptıkları başvurulara rağmen İBB'nin sorumsuzca davranmaya devam ettiğini belirten Önol, "AKP'ye oy vermeyen Kadıköy halkı cezalandırılıyor mu? Sorusunu aklımıza getiriyor" dedi. Kadıköy halkının yaşadığı ve yaşayacağı sorunlardan İBB'nin sorumlu olduğuna vurgu yapan Önol, Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının en kısa sürede bitirilmesini talep etti. 

Ardından söz alan Kadıköy Kent Dayanışması üyelerinden Mimar Üzeyir Uludağ, dere sorunlarının devam ettiği sürece eylemlerine devam edeceklerini belirterek, İBB hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

21 film Altın Aslan için yarışacak: Türkiye’den iki yapım Venedik’te

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa