30 Temmuz 2015 22:26

‘İsrail, rejim yanlısı milisleri öldürdü’ iddiası

Paylaş

Hizbullah, İsrail’in insansız hava araçlarıyla Golan sınırında düzenlediği saldırıda rejim yanlısı milislerin öldüğünü duyurdu.  Hizbullah’a yakın haber siteleri, Suriye’nin güneybatısında yer alan Hadar bölgesinde üç rejim yanlısı milisin bir hava saldırısı sonucunda öldürüldüğünü açıkladı. 

El Cezire muhabirinin ulaştığı yerel kaynaklar, İsrail işgali altındaki Golan tepeleri sınırındaki Kunaytira’ya bağlı Hadar bölgesinde kaynağı belirsiz patlamaların meydana geldiğini teyit etti. Hizbullah’ın el Manar televizyon kanalı, Hadar bölgesinin yakınında rejim yanlısı iki milisin İsrail’e ait bir insansız hava aracı saldırısı sonucunda öldüğünü duyurdu.

HEDEF HİZBULLAH

İsrail 18 Ocak 2015’te Suriye topraklarındaki Hizbullah hedeflerine yönelik bir saldırı düzenlemişti. Saldırıda, aralarında üst düzey komutanların da olduğu altı Hizbullah üyesini öldürmüştü. Eski askeri kanat lideri İmad Mugniye’nin oğlu Cihad Mugniye de ölenler arasındaydı. Cihad Mugniye, babası İmad Mugniye’nin bir suikastle 2008 yılında Şam’da öldürülmesi sonrası bizzat Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ve İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin koruması altındaydı.
Golan bölgesi BM tarafından da resmen işgal altındaki topraklar olarak kabul ediliyor çünkü BM İsrail’in resmi sınırlarını 1967 öncesi sınırlar olarak tanıyor. Ancak İsrail hem güvenlik nedeniyle hem de kısıtlı su kaynakları olan bir ülke olarak, ülkede tüketilen suyun dörtte birini Golan bölgesinden karşıladığı için burayı pazarlık konusu etmeye yanaşmıyor. 

İSRAİL’E SAVAŞ SUÇU İTHAMI

Uluslararası Af Örgütü’nün İsrail’in geçtiğimiz sene Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili hazırladığı raporda İsrail’in siviller için yıkıcı sonuçlara neden olan bir politika izlediği belirtildi. İsrail ise raporu eleştirdi. Uluslararası Af Örgütü, Gazze savaşıyla ilgili hazırladığı raporda İsrail’i savaş suçu işlemekle itham etti.

Raporda İsrail ordusunun geçen yaz Gazze Şeridi’nde bulunan Refah kentindeki yerleşim yerlerine yönelik düzenlediği “merhametsiz” bombalı saldırıların “sivil hayatın şok edici bir şekilde hiçe sayılması” anlamına geldiği vurgulandı. İsrail ordusunun tepkisinin orantısız olduğunu belirten Af Örgütü, ayrıca saldırılarla ilgili bağımsız bir soruşturmanın da yürütülmediğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler de 2014 yılında Gazze Savaşı ile ilgili hazırladığı raporda İsrail’in ve Filistinli silahlı grupların savaş suçu işlemiş olabileceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Nate Schenkkan: PKK operasyonları gülünç bir taktik

SONRAKİ HABER

AEL Kömür İşletmesinde elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa