30 Temmuz 2015 22:04

Nate Schenkkan: PKK operasyonları gülünç bir taktik

Paylaş

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi) internet sitesinde Avrasya Kıdemli Uzmanı Nate Schenkkan imzası ile yayınlanan bir makalede, AKP’nin devreye koyduğu savaş politikası için “AKP’li bazı isimlerin ‘Seçim sonuçları kaos getirecek’ söylemlerini gerçeğe dönüştürmek için yapılan gülünç bir taktik” yorumunda bulunuldu.

HDP’YE VURMAK İÇİN BAHANE

Çözüm sürecinin sona erdiğini ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, savcı ve kanun koyucularına HDP’li isimlere karşı harekete geçme çağrısı yaptığını hatırlatan Nate Schenkkan, Erdoğan ve AKP’nin, Suruç katliamı ve sonrasında başlayan PKK eylemlerini fırsatçı bir şekilde parlamentodaki varlığını tehdit eden HDP’ye vurmak için bahane olarak kullandığını dile getirdi.

Nate Schenkkan, saldırılar sonrası hükümetin attığı adımları ise “gülünç taktik” olarak yorumladı. Schenkkan, “Korkutucu olan gerçek, bu taktiğin işe yarayabilecek olması. Eğer baskı uygulanan HDP, yaklaşık yüzde 3 oy kaybeder ve barajın altına düşerse ve eğer AKP, MHP’den milliyetçi Türklerin oylarını kaparsa seçimi kaybetmesinden sadece aylar sonra parlamentodaki çoğunluğu tekrar elde edebilir” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN İYİ BİR TAKTİKÇİ 

Yazısında Erdoğan’ın “iyi bir taktikçi” olduğunu da kaydeden Schenkkan, “Ancak onun usta taktikleri, stratejik miyopluğu ile ters düşüyor” dedi. Schenkkan, bu belirlemesinin ardından geçmişte olduğu gibi milletvekilleri ve Kürt aktivistlerin tutuklanmasının, Kürt hareketini sonlandırmayacağının da altını çizdi. Bunun kanıtı olarak ise HDP’nin bölgelerden aldığı oy oranlarına dikkat çekip, 2011 yılından bu yana Kürt hareketinin güç kazandığını vurguladı.

Kürt hareketinin Türkiye dışında da güçlendiğini dile getiren Schenkkan, YPG’nin ABD’nin de desteğiyle Suriye’de IŞİD ile savaşan en etkili grup olduğunu kaydetti. Bu gelişmelerin ise Türkiye’deki Kürtlere özgüven verdiğini dile getirdi. Schenkkan bu tespit ve değerlendirmelerinin yanı sıra Washington yönetiminin Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede hava üslerini açacak olmasını kutladığını da belirtti. 

‘PKK’YE YÖNELİK SALDIRI BÜYÜK PROBLEM’

Türkiye’nin, Medya Savunma Alanları’nda bombaladığı kişilerin ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede fiili müttefiki olan gruplarla direkt bağının olduğunu kaydeden Schenkkan, “Bu kısa vadede büyük bir problem. YPG, IŞİD’e karşı koalisyon saldırılarının merkezi oldu. Ayrıca YPG’ye, Kobani’yi savunmasında yardım edilmesine gelince koalisyon Türkiye’nin itirazını reddetti. Türkiye, YPG’nin soydaşlarını içeride tutuklayarak ve Kuzey Irak’ta bombalayarak ABD’nin IŞİD ile mücadeledeki en iyi ortağına zarar verebilir” ifadelerini kullandı.  Schenkkan ayrıca, Türkiye’nin yakın zamanda direkt olarak YPG’ye saldıracağına yönelik iddiaların olduğuna da dikkat çekti.

KÜRT MESELESİ ABD’NİN STRATEJİK ÖNCELİĞİ OLMALI

Türkiye’deki Kürt meselesinin kapsamlı ve barışçıl bir şekilde çözülmesinin ABD’nin stratejik önceliği olması gerektiğini de kaydeden Schenkkan, bunun Suriye ve Irak’taki savaşlar ve Türkiye’nin istikrarı için önemli olduğunu belirtti.
Makalesinin sonunda Türkiye’deki en büyük anlaşmazlığın azınlıkların eşit vatandaşlık sorunu olduğunu dile getiren Schennkan, “Gezi Parkı’ndan bu yana tüm ülke kutuplaşmadan bahsediyordu. İşte burada” ifadelerini kullandı.
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Facebook paylaşımına tutuklama

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa