30 Temmuz 2015 19:15

Antalya'da gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi

Paylaş

Ülke genelinde bir haftadır yürütülen polis operasyonlarında Antalya’da iki farklı zamanda gözaltına alınan HDP ve SDP üyesi gençlerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması istendi.

Antalya Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapan HDP Antalya Milletvekili Saruhan Oluç ve HDP Antalya İl Örgütü üyeleri yaptıkları basın açıklaması göz altına alınmalarının üzerinden dört gün geçmesine rağmen, hala savcılığa çıkarılmayan sekiz SDP üyesinin ve dün tutuklanan üç SDP üyesinin derhal serbest bırakılmasını istediler. Açıklamada “Gözaltına alınan gençlerin evlerinde yapılan aramalarda ‘terör’ suçlamasına kanıt olacak hiçbir belge ve bilgi bulunmamaktadır” denildi.
HDP Antalya Milletvekili Saruhan Oluç Antalya’da göz altına alınan parti üyesi ve parti dostu gençlerin böyle bir operasyonla gözaltına alınmalarının tesadüf olmadığını belirterek “Operasyonlara baktığımız zaman operasyon yapılan iller HDP nin vekil çıkardığı veya vekil çıkartmaya yakın olduğu illerdir. Burada amaç HDP’nin seçimlerde halkla bağ kuran gençlerini pasifize ederek yıldırmak ve siyaset alanından uzaklaştırmaktır” dedi. 

Oluç konuşmasının devamında şunları söyledi “Son zamanlarda HDP ve onun eş genel başkanlarına yönelik yapılan saldırılar, partimizi itibarsızlaştırmaya yönelik açıklamalar olası bir erken genel seçimde partimizi barajın altına itmek için yapılan bir kampanyadır. Başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan yaptığı açıklama ile, Sayın Demirtaş’ın ‘Seni başkan yaptırmayacaz’ diyerek cumhurbaşkanının masayı devirmesini ve aslında barışa ne kadar uzak olduğunu bizlere anlatmıştır. Antalya’dan Cumhurbaşkanı ve Başbakana sesleniyorum barışa bir adım kaldı gelin barışı sağlamanın yolunu açın ve barışı mutlaklaştıralım. Eğer HDP milletvekilleri hapse girince barış sağlanacaksa bizler buna hazırız, biz bu bedeli öderiz.” (Antalya/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Kemal Kılıçdaroğlu ve 8 milletvekili hakkında dokunulmazlık dosyası TBMM'de

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa