30 Temmuz 2015 16:53

Cenazelerini alamayan aileler sınıra yürüyecek

Paylaş

Bakanlar Kurulu'nun kararı ve İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla HPG ve YPG/YPJ'lilerin cenazelerinin Habur Sınır Kapısı'ndan girişlerinin engellenmesine tepki gösteren aileler, Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Başverimli (Tılqebin) beldesinde çadır eylemi başlatırken, jandarma çadırları kaldırma tehdidinde bulundu. İlerleyen saatlerde ailelerin ve halkın sınıra yürümesi bekleniyor. 

Rojava ve Şengal'de yaşamlarını yitiren 13 YPG, YPJ ve HPG savaşçısının cenazelerinin Habur Sınır kapısı'nda bekletilişinin beşinci gününde aileler, Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Başverimli (Tılqebin) beldesinde çadır eylemi başlattı. Çadırların kurulmasıyla birlikte bölgeye çok sayıda TOMA, akrep ve kobra tipi araçlar sevk edilirken, Başverimli beldesinde çadır açan aileler ve belde polis ablukası altına alındı. Cenazelerin teslim edilmemesinin ardından Jandarma ve HDP'li yetkililerinin yaptıkları görüşmelerde Jandarma yetkilisinin "Biz buraya müzakereler için gelmedik. Biz burada tamamıyla kurulan çadırları kaldırmaya ve çadırlar kaldırılmadığı takdirde müdahale etmeye geldik" biçiminde tehdit ettiği öğrenildi. 

HDP yetkilileri ise demokratik tepkilerini ortaya koymak amacıyla burada bulunduklarını belirterek, cenazelerin ailelerine teslim edilene kadar eylemselliklerine devam edeceklerini söyledi. 

Bölgede gerginlik devam ederken ilerleyen saatlerde Habur Sınır Kapısı'na yürüyüş yapılması bekleniyor (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Belediye asfalt parasını vatandaşa yıktı

SONRAKİ HABER

Ankara ve Mardin'de sosyal medya operasyonu: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa