30 Temmuz 2015 14:57

Demirtaş: Başbakan samimiyse karşılıklı çatışmasızlık çağrısı yapsın

Başbakan tarafından PKK'ye yapılan 'Silahları bırakın, ülkeyi terk edin, teslim olun' biçimindeki çağrının gerçekleşme şansının olmadığını söyleyen Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'ya, 'Samimi ise bizim gibi o da 'biz her türlü operasyonu durdurmaya hazırız, PKK de silahlarını sustursun, karşılıklı çatışmasızlığa hazırız' desin' çağrısı yaptı.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, erken seçim, çözüm süreci ve silahsızlanma çağrısına ilişkin Reuters'a açıklamalarda bulundu. 'Çözüm süreci'ne yönelik değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, "Çözüm süreci zaman zaman duraksamalar, gerilemeler ve gerilimlerle tıkanabilir ama biz şu anda içinde bulunulan vahim durumun sürecin bittiği gibi yorumlanmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bir an önce çatışmasızlık hali sağlanmalı ve yeniden müzakerelere dönebilmenin güven koşulları yaratılmalı" dedi.

Demirtaş, "İlk yapılması gereken iki tarafından da ellerini tetiklerden çekmesi. Parlamento bir bütün olarak sorumluluk almalı ve PKK bütün bu olup bitenlerle ilgili karşılıklı yapılan eylemsizlik çağrılarına olumlu yanıt verecek iyi bir değerlendirmeyi mutlaka yapmalı" diye konuştu.

'TEK SUÇUMUZ BARAJI GEÇMEK'
Demirtaş, son günlerde sürekli olarak çatışmasızlık çağrısı yaptığını vurgulayarak şunları ifade etti: "Her gün neredeyse her konuşmamda çağrı yapıyorum; 'karşılıklı olarak silahlar derhal susturulsun' diyorum. Ülkenin Başbakanı bunu söyleyebilir mi? Başbakan 'silahları bırakın ve ülkeyi terk edin, teslim olun' çağrısı yapıyor. Yani gerçekleşmesi imkânsız bir çağrıyı bilerek yapıyor. Bunun gerçekleşme şansı yok. Bunun hayata geçmesinin ne kadar imkânsız olduğunu kendisi benden daha iyi biliyor. Samimi ise bizim gibi o da 'biz her türlü operasyonu durdurmaya hazırız, PKK de silahlarını sustursun, karşılıklı çatışmasızlığa hazırız' desin. Bakın o zaman işler nasıl kolaylaşacak."

AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'yi hedef gösteren, tehditkar açıklamalarına ilişkin de Demirtaş,"Tek suçumuz yüzde 13 oy alarak barajı geçmek. Erdoğan ülkeyi yeniden bir seçime götürmeye hazırlanıyor ve kesinlikle koalisyon taraftarı değil" dedi.

Erdoğan'dan Demirtaş'a: Fırsatı bulunca herhalde dağa koşar

'ASIL AMAÇ IŞİD DEĞİL SURİYE'DEKİ KÜRT OLUŞUMU ENGELLEMEK'
HDP'ye yönelik saldırıların devam etmesi durumunda erken seçimde halkın HDP'nin etrafında kenetleneceğini belirten Demirtaş, olası bir erken seçimde baraj altında kalmayacaklarını vurguladı.

Demirtaş, son dönemde başlatılan operasyonların asıl amacının IŞİD değil, sol ve Kürt muhalefet olduğunu belirterek, "AKP aslında IŞİD'e karşı savaşmıyor, asıl amaçları Suriye'deki Kürt oluşumunu engellemek" diye konuştu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

ABD'nin Almanya'daki Hava Filosu'nu İncirlik'e kaydıracağı iddia edildi

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa