ABD'nin Almanya'daki Hava Filosu'nu İncirlik'e kaydıracağı iddia edildi

ABD'nin Almanya'daki Hava Filosu'nu İncirlik'e kaydıracağı iddia edildi

ABD'nin Almanya'daki 480. Hava Filosu'nun, AKP Hükümetinin onayının ardından Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ne kaydırılacağı iddia edildi.

Times gazetesi, Türkiye'nin IŞİD ile mücadele kapsamında hava üslerini açma kararının ardından, ABD'nin Almanya'daki 480. Hava Filosu'nu Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ne kaydıracağını yazdı. AKP hükümeti hava üslerini, ABD ve IŞİD karşıtı koalisyon üyesi ülkelerin uçaklarına açma kararı almıştı.

Times, Almanya'daki Spangdahlem Hava Üssü'nde bulunan 480. Hava Filosu'yla birlikte yaklaşık 200 personelin de İncirlik Üssü'ne nakledileceğini belirtti. Haberde, filonun uzun bir İncirlik deneyimi olduğuna ve 1991'deki Körfez Savaşı'nda da görev yaptığına dikkat çekildi.

Times, İncirlik ve Türkiye'deki diğer üslere gönderilmesi muhtemel diğer hava araçları arasında Reaper adı verilen silahlı insansız muharebe araçları ve İngiltere'deki Suffolk üssünde bulunan F-15E Strike Eagle jetleri olabileceğini de yazdı. Haberde, ABD jetlerinin Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurmak için bugüne dek Körfez'deki farklı üslerden yaklaşık 1000 mil (1609 km) uçmak zorunda olduğuna, bu mesafenin İncirlik sayesinde 250 mile (yaklaşık 400 km) ineceğine dikkat çekildi ve "Bu, uçakların hedeflerine bir saatten kısa bir sürede ulaşabileceği ve Suriye üzerinde 6 saate kadar uçuş yapabilecekleri anlamına geliyor" denildi.

Haberde 480. Filo'nun ne zaman İncirlik'e gideceğine dair ise bilgi verilmedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net