Kadınlar susmuyor, barışta ısrar ediyor

Kadınlar susmuyor, barışta ısrar ediyor

Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG)’nin “barış için ses çıkar” eylemleri sürüyor. Kadınlar, İstanbul Kartal, Bakırköy ve Beşiktaş’ta eş zamanlı olarak yaptıkları eylemlerde, “Bombalar hayatlarımıza düşüyor! Kadınlar barıştan vazgeçmiyor, barış için mücadele ediyor!” dedi. Kadınlar, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Meclis Genel Kurulu’nda HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus...” sözüne de tepki gösterdi.

BİKG çağrısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, Suruç’taki katliam ve sonrasında her alanda artan savaşa, yangınlara, operasyonlara, bombalamalara, karşı kadınlar ses çıkarma eylemi yaptı. Yanlarında getirdikleri tava, zil, tef, tencerelerle ses çıkararak gerçekleştirilen eylem sırasında bir kişinin kadınların yanına gelip “boom” diye bağırması kısa süreli gerginliğe neden oldu. Yaşanan arbedeye sebep olan kişi, sivil polisler tarafından eylem alanından uzaklaştırıldı. Kısa süren arbedenin kadınlar oturma eylemi yaptı. Mumlarla eylem yapılan alana barış işareti yapan kadınlar, yere serdikleri beyaz uzun bir kağıda taleplerini yazdı.

CHP’li kadınlar ve Bakırköy Kadın Dayanışması’nın da destek verdiği eylemde basın açıklamasını okuyan Sultan Çit, “Haberlerde polis eşlerini, asker annelerini, Suruç’takilerin yakınlarını gördükçe aklımız gidiyor. Ölülerimizin önce parçalarını topluyor sonra ya gömemiyoruz, ya da zar zor gömüyoruz.” dedi. “Daha ne kadar eksileceğiz?” diye soran Çit, “Bulunduğumuz her yerde akşam 19.30’da barış için ses çıkaralım, penceremize beyaz mendil bağlayalım, balkonlarımızda mumlar yakalım. Yeter ki bu topraklarda kadınların savaş istemediğini görmeyen, duymayan kalmasın” diyerek kadınları savaşa karşı mücadele etmeye çağırdı.

KADINLAR BARIŞTAN VAZGEÇMİYOR

Eş zamanlı olarak Beşiktaş’ta kadınlar CHP İlçe binası önünde oturma eylemi yaptı. Burada mumlarla yere “barış” yazan kadınlar, AKP’nin içerde ve dışarıda sürdürdüğü savaş politikasını kınadı. Eylem sırasında alanda çok fazla sivil polis olduğu dikkat çekti.
Kartal’da ise kadınlar, Ahmet Şimşek Koleji önünden Kartal merkeze yürüdü. Kartal esnafı da alkışlarıyla destek verdi. Atatürk heykeli önünde Suruç’ta katledilenlerin fotoğrafları eylem alanında yere konulup etrafında mumlar yakıldı. Burada basın açıklamasını Hatice Doğan okudu.

Kadınlar ayrıca, 1 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’da Galatasaray Lisesi ve Kartal Meydanı’nda yapacakları eylemlere çağrı yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net