29 Temmuz 2015 21:20

Soli Pompeiopolis UNESCO yolunda

Soli Pompeiopolis’de şimdiye kadar yapılan kazıda Roma dönemine ait 2 bin yıllık tapınak kalıntıları ile liman, sütunlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol su kemeri gibi yapılar ortaya çıkarıldı.

Paylaş

Gülhan DEMİRCİ

Mersin’in merkez Mezitli İlçesi’nde bulunan Neolotik, Helenistik ve Roma dönemleri gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan antik kent olan Soli Pompeiopolis’in, UNESCO Dünya Miras listesine girebilmesi için çalışmalar sürüyor.

Toprak altındaki binlerce yıllık tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılması için 17’nci kazı çalışmalarını yürüten 9 Eylül Üniversitesi Müzecilik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Remzi Yağcı, Soli’nin çalışmalar tamamlandıktan sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girebileceğini söyledi.

Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan antik kentte sürdürülen çalışmalar sayesinde günümüzden 3 bin yıl öncesine yüzlerce muhteşem eser bulunduğuna dikkat çeken Remzi Yağcı, antik kentin hiçbir zaman cazibesini kaybetmeyeceğini belirterek, “Neresini kazarsanız Roma ve Bizans dönemlerine ait zengin eserlere rastlıyorsunuz. İmparator ya da üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı sütunlu caddede, Tanrı heykelleri gün ışığına çıkarıldı. Kazılarda, Roma dönemine ait 2 bin yıllık tapınak kalıntıları ile liman, sütunlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol su kemeri gibi yapılar ortaya çıkarıldı” dedi.

ANTİK KENT KAZIDIKÇA GÜNYÜZÜNE ÇIKACAK

Çalışmalar ile amaçlarının UNESCO dünya miras listesine girmek olduğunu kaydeden Yağcı, “Sahip olduğumuz yer altındaki serveti, insanlığın mirası olan bu tarihi mekanları bulup insanlarımızın hizmetine ve tanıtımına sunacağız. Burada Mersin’in dip tarihi yatıyor. Kazdıkça biraz daha gün yüzüne çıkmaya başlayacak. Soli bir turizm kenti haline gelecek. Çünkü
Soli harabeleri çok kıymetli bizim için. Beklentimiz buranın 5 yıl içinde bir müze şehir haline gelmesi ve UNESCO dünya miras listesine girmesidir” diye konuştu.

Kazı çalışmalarına her türlü destek sağlayan Mezitli Belediye Başkanı CHP’li Neşet Tarhan ise, şimdiye kadar elde edilen önemli buluntuların kendilerini heyecanlandırdığını belirterek şu bilgileri verdi: “Buraya her gelen gördükleri karşısında şaşkına dönüyor. Bizim hedefimiz toprak altında kalmış değerleri toprak üstüne çıkarmak ve ortak mirasımızı dünyaya tanıtmaktır. Çalışmalara olan katkılarımız artarak sürecek.” (Mersin/DHA)

ÖNCEKİ HABER

RSF: Haberciler güven içinde çalışabilmeli

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa