29 Temmuz 2015 15:45

EMEP: Fındık üreticisi laf değil, çözüm istiyor!

Paylaş

Fındık toplama zamanı yaklaştıkça tartışmaların arttığını belirten EMEP İl Başkanı Hikmet Poyraz, üreticiye ‘emanete fındık vermeyin’ demek yetmez, dedi.

“Her yıl yaşanan tartışmalar yenileniyor. Rekolte üzerinden fındık fiyatı baskılanmak isteniyor, bununla birlikte ‘üreticiye çözüm’ politikalarının uygulanması için ‘baskı’ yapması gerekenler de yalnızca konuşuyor” diyen Poyraz çeşitli eleştiriler yanında somut önerilerde de bulundu.

‘REKOLTE KAOSU YAŞATILIYOR’

Rekolte tahmini açıklamalarının üreticileri tedirgin etmek amacıyla yapıldığını belirten Poyraz,” özellikle ihracatçılar her yıl aynı değerlendirmeleri yapıyorlar. Hep rekolteyi yüksek gösteriyorlar. 2014 yılında Bakanlık komisyonunun 411, Fiskobirlik’in 430, Ziraat Odaları Birliği’nin 417, ihracatçı birliklerinin 514, Trabzon Ticaret Borsası’nın 600 bin ton olarak gösterdiği rekolteyi bu yıl yine ihracatçılar 733 bin 246 ton açıkladılar. Bu yıl da aynı alışkanlığı sürdürdüler. Üreticiler bu yanıltıcı açıklamalara alıştı, artık inanmıyor.” dedi.

‘EMANETE FINDIK VERME KONUSUNDA ÇÖZÜM GETİRİLMELİ!’

Ziraat Odası Başkanlarının ‘Emanete fındık verilmemeli’ açıklamasını doğru ama eksik olduğunu belirten Poyraz, “ Kendisine ‘üreticinin temsilcisiyim’ diyen bir kurumun çağrıyla yetinmesi kabul edilemez. Üreticiye yapılan çağrının yaşama geçebilmesi için öneriler-çözümler de dile getirilmelidir. Hatta bunların yaşama geçmesi için çaba harcanmalıdır. Yalnızca konuşmak yetmiyor.” dedi.

‘ÜRETİCİ ÇÖZÜM BEKLİYOR’

Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Poyraz, temel sorunun 2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı birlikler yasası olduğunu vurgulayarak, “4572 sayılı yasa ile devletin tarıma olan desteği ortadan kaldırıldı. Fındık bırakmaya yeri olmayan insanlar emanete fındık nasıl vermesin? Yine borcu olan üretici fındığı pazara nasıl indirmesin? Bu nedenle Emek Partisi olarak kısa süreli çözümümüzü her yıl yineliyoruz. Bu yıl da yineleyelim. Birincisi, üreticiye fındığını bekletecek yer bulunmalı. Devlet güvencesi ya da isterse Ziraat Odası güvencesi ile Fiskobirlik depoları kullanılabilir. İkincisi de (en önemlisi) üreticinin pazara fındığı erken indirmemesi için devlet ya da Ziraat Odası üreticiye en az 3 veya 6 aylık faizsiz kredi sağlamalıdır. Bunlar olmadan üreticiye ‘emanete fındık vermeyin’, ‘ pazara fındık indirmeyin’ demek anlamlı olmaz. Parası olmayan üretici ne yapsın? Bu önerimiz kısa süreli bir çözümdür. Asıl olan kökten çözümü sağlayan politikaların uygulanmasında olur ki, bu da demokratik bir iktidarla sağlanır.” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Emin Alper’in yeni filmi Abluka Venedik’te yarışıyor

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa