Yüksekdağ: Başkanlık için barış feda edildi!

Yüksekdağ: Başkanlık için barış feda edildi!

Sendikalara ziyaretler gerçekleştiren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ KESK ziyareti sonrasında konuşarak “Süreci ve Türkiye barışını kimin oy için feda ettiği ortada. AKP ve Erdoğan oy için, Başkanlık için barışı feda etti” dedi.

Barışın Türkiye'ye gelmesi için tarihsel bir sürece gelinmişken, bu süreçten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “başkanlık hayalleri” için vazgeçildiğini söyleyen Yüksekdağ, “Barış ve çözüm süreci başkanlık heveslerine uymadığı için süreci çözümsüzlük siyasetine getirdiler. Oy kaygısıyla süreci heba eden siyasi iktidarın kendisidir. Bütün Türkiye önünde yapılan bir Dolmabahçe buluşması var. Cumhurbaşkanı'nın da bilgisi dahilinde işleyen bir trafik vardı. Şimdi çıkmışlar yaşana süreci inkar ediyorlar” diye konuştu.   

ÜLKEYE VE BARIŞA SAHİP ÇIKALIM

“Silahsızlanma çağrısının yapılması için kritik eşiğe gelinmişti” diyen Yüksekdağ, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'nin aldığı oy meselesiyle Başkanlık hesapları tutmadığı için barış sürecini bitirdi” diye vurguladı. Emekçilerin savaşmasına izin vermeyeceklerini ve bu nedenle sendika ve sivil toplum kuruluşlarını gezdiklerini belirten Yüksekdağ, “Bu ülkeye gelin hep birlikte sahip çıkalım barışa sahip çıkalım” çağrısında bulundu.  

ÖCALAN'A TECRİDİ KALDIRIN 

Başbakan Yardımcısı ve AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın “Öcalan bunları bulsa sopayla kovalardı” sözüne yanıt veren Yüksekdağ, “Öcalan'ın üzerinde katı tecrit uyguladıklarını unutturacaklarını mı sanıyorlar. Kendi suçlarının üstünü örtme dili kullanıyorlar. Gerçekleri çarptırıyorlar. Esas gerçek şudur Öcalan üzerinde tecrit uygulanıyor. Hiçbir insan ulaşması mümkün değil. Buyursunlar tecritti kaldırsınlar. Onun kimi sopayla kovalayıp kovalamayacağıyla ilgilenmesinler. Kendi saçma sapan yorumlarıyla bir gerçeğin ve sorunun üzerini örtmesinler” diye konuştu. 

HDP, KILIÇDAROĞLU'YLA DA GÖRÜŞECEK

“Sarayın dışında bırakılan ve saraydan sesi istediği gibi duyulmayanlarla beraber demokrasiyi genişletmek için görüşmelerimize devam edeceğiz” diyen Yüksekdağ, ilerleyen günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla da görüşme yapacakları bilgisini verdi. Yüsekdağ, KESK ziyaretinin ardında DİSK’e gitti. Burada da DİSK Genel Başkanı Kani Beko'yla görüşen Yüksekdağ, 29 çeşitli kadın örgütüyle Mülkiyeliler Birliği'nde bir araya geldi. (AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net