Doğubayazıt'ta çatışma: 3 asker yaralandı

Doğubayazıt'ta çatışma: 3 asker yaralandı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde Ağrı Dağı'nın eteklerinde jandarma ile HPG arasında çıkan çatışmada, 1'i ağır 3 asker yaralandı.

Olay, bugün saat 11.00 sıralarında Doğubayazıt'a 22 kilometre uzaklıkta bulunan Ağrı Dağı eteklerindeki Yaygınyurt Köyü yakınında meydana geldi. Bölgede konuşlanan jandarma kuvvetleri ile HPG’liler arasında yaşanan çatışmada 1'i ağır, 3 asker yaralandı. Durumu ağır olan asker, helikopterle hemen Erzurum'a sevk edilirken, diğer 2 asker Doğubayazıt Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Çatışma sürerken, bölgeye askerler gönderildi.

GENELKURMAY AÇIKLAMA YAPTI
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden, bugün saat 10.20 sıralarında yaşanan saldırıya ilişkin, “Bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, Ağrı Doğubayazıt, Gürbulak kara yolunda, seyir halinde bir araçtan yol kontrol devriyesi icra eden bir Taktik Tekerlekli Zırhlı Kobra aracına roketli saldırıda bulunulmuştur. Olayda, biri ağır olmak üzere üç jandarma uzman çavuş yaralanmış, yaralılar olay bölgesinden Doğubayazıt Devlet Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Olay bölgesinden kaçan teröristleri yakalamak için, jandarma unsurları tarafından takip harekâtı icra edilmektedir.” açıklaması yapıldı.

ASTSUBAYIN HAYATI TEHLİKESİ BULUNMUYOR
Yine bugün sabah 08.15 sıralarında 34. Mühimmat Bölge Komutanlığında (Erzurum) görevli astsubayın, birliğine giderken Erzurum/Horasan ilçe merkezinde aracının arıza yapması üzerine, inerek aracını kontrol ettiği esnada, silahlı saldırıya uğradığı aktarıldı.

“Olayda karın bölgesinden yaralanan astsubayımız, yaralı olarak birliğine aracı ile intikal etmiş, müteakiben birlik komutanlığınca Erzurum Asker Hastanesine sevk edilmiştir. Personelin hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Bölücü terör örgütü mensubu silahlı altı-yedi terörist, Van Çatak Dalbastı Mahallesi bölgesinde, Çatak-Narlı yolunu keserek altı-yedi adet aracı durdurmuş, durdurulan araçlardan karakola erzak götürdüğü tespit edilen bir minibüs teröristlerce yakılmıştır.” denildi.

ASTSUBAY KASAĞINDAN YARALANDI
Ayrıca 28 Temmuz günü saat 16.20'de Şırnak Beytüşşebap ilçesi Hisarkapı mevkiinde, 8. Jandarma Alay Komutanlığına (Şırnak) ait askeri konvoyun geçişi esnasında, yola döşenen mayın-el yapımı patlayıcı patlatıldığı açıklandı. Müteakiben silahlı saldırıda bulunulduğu kaydedildi. Silahlı saldırıda, bir astsubayın kasık bölgesinden yaralandığı, Beytüşşebap Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalesinin ardından, helikopterle sevk edildiği Şırnak Asker Hastanesinde ameliyat edildiği, hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

ÇATIŞMA BÖLGESİNDEKİ YURTTAŞLARDAN HABER ALINAMIYOR 

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Yaygınyurt (Zoravakır) köyü yaylalarının Skorsky ve Kobra tipi helikopterlerle tarandığı belirtildi. Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda yurttaştan ise haber alınamıyor. 

Çatışmanın yaşandığı bölgeyi ateş çemberine tutan Skorsky ve Kobra tipi helikopterlerin Yaygınyurt (Zoravakır) köyü yaylalarını yoğun bir şekilde bombaladıkları belirtildi. Alanda bulunan yaylada aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda yurttaştan haber alınamadığı öğrenilirken, hayatlarından ise endişe ediliyor. 

Öte yandan helikopterlerin bombardımanı sonucu bölgede geniş çapta yangının çıktığı ve yangının büyüyerek devam ettiği bildirildi. (AĞRI)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Temmuz 2015 17:40
www.evrensel.net