29 Temmuz 2015 04:51

SYRIZA’da bölünmeye doğru

Paylaş

Seyit ALDOĞAN
Atina 

SYRIZA hükümetinin Troyka ile anlaşmasına karşı çıkan ve meclisteki oylamalarda hayır oyu kullanan sol platform ile Çiprasçı yönetim arasındaki bağlar kopma noktasına geldi. Sol platformun internet sitesi olan ISKRA’da da yayınlanan bir makalede hükümet bir kez daha Troyka anlaşmalarını reddetmelidir ve alternatif bir politikaya yönelmelidir denildi. SYRIZA’nın politikalarına karşı açık tutumun ortaya konduğu makalelerden sonra dün Yunanistan’ın bir çok kentinde sol platform tarafından gösteriler yapıldı. Atina’nın Pedion Touareos Meydanı’nda, Sol Platform Sözcüsü Panayotis Lafazanıs’ın konuşmacı olduğu mitinge ve Yunanistan genelindeki mitinglere kitlesel katılımlar olduğu gözlendi. ISKRA sitesinin kuruluş yıl dönümü adı altında yapılan mitingde bir konuşma yapan Panayotis Lafazanıs “Halkın Troyka’ya “hayırı” alanlara sığmayacak kadar büyüktür. Avrupa merkezli güçler Yunan halkına karşı kirli bir savaş başlatmıştır. SYRIZA içinde yer alan bir çok milletvekili yeni bir Troyka anlaşmasına hayır demişlerdir. SYRIZA’nın birliğini tehdit edenler SYRIZA programını savunmak için hayır diyenler değil Troyka anlaşmasına evet diyenlerdir “

SOL PLATFORM HEDEF OLUYOR

SYRIZA yönetiminin ve Çipras’ın parti içindeki gelişmelerden huzursuz olduğu her açıklamada dile getiriliyor ve sol platform giderek hem SYRIZA’nın hem de diğer Troykacı muhalefet partilerinin hedefi oluyor. Son günlerde yapılan tüm yorumlar artık ayrılmanın kaçınılmaz duruma geldiği yönünde. Sol platform ise parti yürütme kurulunun çoğunluğunu kazanmış durumda ve kongreye gidilmesinde diretiyor. Ayrıca SYRIZA yönetiminin Troyka karşıtlığı yapan ve avrodan çıkılmasını, borçların ödenmemesini ve ulusal para birimine geçilmesini savunanları partiden uzaklaştıracağı söyleniyor. SYRIZA henüz resmileşmemiş olsa da aslında bölünmüş durumda. Sol platform her konuda ayrı tutum içinde ve hükümeti Troyka anlaşmasını reddetmeye çağırıyor.

TROYKA HEYETİ YUNANİSTAN’DA

İmzalanan yeni anlaşma doğrultusunda dünden itibaren Troyka’ya bağlı teknik heyetin üyeleri Atina’ya  gelmeye başladı. Heyetin 52 kişiden oluştuğu bildiriliyor. Hilton Oteline yerleşecek olan heyet bakanlıklara ve devlet istatistik enstitülerine giderek incelemelerde bulunacak. Heyet araştırmalarının sonunda programın uygulanıp uygulanmadığını rapor edecek. Heyeti 300 kadar resmi ve sivil polisin heyeti korumak için görevlendirildiği bildiriliyor. Bu anlaşmanın meclisten geçmesinin hemen ardından emekli aylıklarında düşüşler gündeme geldi. Emekli aylıklarında 175 avroya kadar indirimler yapılacak. Ayrıca IMF tarafından Yunan hükümetine yeni tasarruf paketi ve toplu işten atmaların hemen gündeme getirilmesinin dayatıldığı söyleniyor. 

ÖNCEKİ HABER

Katliam, güvenlik ve onur üzerine

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa