Diyarbakır'da ses çıkarma eylemleri yapıldı

Diyarbakır'da ses çıkarma eylemleri yapıldı

Diyarbakır'ın merkez Sur, Bağlar ilçeleri ve Huzurevleri Mahallesi'nde sokağa çıkan yurttaşlar, AKP'nin savaş politikasını ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti. Kimi ilçe ve mahallelerde polisle çatışan gençler, polisin mahallelerine girmesinin önüne geçmek için sokak başlarına hendekler kazdı.

AKP'nin devreye soktuğu topyekûn savaş politikası ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı Diyarbakır'ın kimi ilçe ve mahallelerinde halk ses çıkarma eylemleri gerçekleştirdi. Merkez Kayapınar ilçesine bağlı Huzurevleri Mahallesi'nde yaşayan kimi yurttaşlar sokaklara çıkıp, tepkilerini gösterirken diğer yurttaşlar ise evlerinin pencere ve balkonlarına çıkıp, ellerine geçirdikleri alet ve malzemelerle sesler çıkardı.

Merkez Bağlar ilçesinde ise Sento, Göçmenler, Emek ve Gürsel caddelerinde sokağa çıkan gençler, polis saldırısına maruz kaldı.

Polisi tazyikli su ve biber gazları attığı gençlerin de polisine taş ve ses bombaları ile karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmalarda yer yer gençler tarafından silahların da kullanıldığı görüldü. Uzun süre devam eden çatışmalar, gençlerin ara sokaklara dağılmasıyla sona erdi.

Yine merkez Sur ilçesine bağlı Lalebey Mahallesi'nde de sokağa çıkan gençler, polis saldırısına maruz kaldı.

Saldırı üzerine polisler ile gençler arasında yoğun çatışmanın çıktığı mahallelin kimi sokaklarına polislerin girmelerinin önüne geçmek için hendekler kazıldı. (DİHA)

www.evrensel.net