28 Temmuz 2015 17:01

İzmir Büyükşehir Belediyesi, zeytin ağacı sökmekten vazgeçmedi

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Atıksu tesisi yapılacağı gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde Yeni Foça’da zeytin ağacı sökümü yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi bölge halkının tepkisine ve sürecin yargıya taşınmasına rağmen söküme devam etti.
İzmir Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU tarafından Yeni Foça’da Kargılıdere mevkiinde yapımına başlanan atıksu tesisinin olduğu bölgedeki zeytin ağaçları tekrar sökülmeye başlandı. İlk olarak iki hafta önce başlayan ağaç sökümü, bölge halkının tepkisi üzerine  Foça Tarım, Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından eksik evraklar tamamlanıncaya kadar durdurulmuştu. Durdurma kararı öncesinde, bölgedeki 120 zeytin ağaçının 79 tanesi dozer ve vinçlerle, ilkel şartlarda, yerinden sökülmüştü.

ZEYTİN TAHRİBATI YARGIYA TAŞINDI
Söküm işlemi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunan bölge halkı idari mahkemede dava açarak projenin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını talep etti. Bölge halkı yapılmak istenen atık su tesisinin zeytin alanının çevresinde bulunan boş alanlarda yapılmasını istiyor.
Bölge halkının tepkisine ve sürecin yargıya taşınmasına aldırış etmeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi bölgedeki çalışmalarını yeniden başlattı. Kalan ağaçların sökümü için günler sonra dozerler ve vinçler yeniden alana girdi ve çalışmalarına başladı.
Konuyla ilgili aradığınız Foça Tarım, Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü Memduh Bülbül, büyükşehir tarafından eksik evrakların taraflarına ulaştırıldığını belirterek çalışmalara kalındığı yerden devam edildiğini söyledi.  

‘HALKIN RIZASI OLMALI’
Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaların yeniden başlamasını değerlendiren bölge sakini Avukat Ata Sabri Atılgan “Biz İzmir 2. İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması talepli iptal davamızı açmıştık. Foça Savcılığında ağaçların tahrip edildiğine dair görüntülü zaptın bulunduğu soruşturma dosyamız mevcut. İl ve ilçe tarımla ilgili bakanlığa teftiş talebinde bulunduk. Şimdi Foça İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Memduh Bülbül eksik evrakın tamamlandığını söyleyerek zimnen şimdiye kadar eksik evrakla çalıştıklarını beyan etmiştir. Biz belediyenin yargı ve doğaya saygı gereği dosyalar hakkında verilecek kararı beklemesini umardık. Sosyal demokrat olma iddiası bunu gerektirir. Her gün üzücü şeylerin yaşandığı ülkemizde bugün de böylece üzülmüş olduk. Oysa yöneticiler gezi parkı direnişinden sonra kapalı odalarda aldıkları kararları halkın rızası olmadan uygulamayı bırakmalıdır” dedi.

ÖNCEKİ HABER

HDP, yolsuzluklar için Meclis Araştırması istedi

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa