Kamu emekçileri: Geçici hükümetle toplusözleşme istemiyoruz

Kamu emekçileri: Geçici hükümetle toplusözleşme istemiyoruz

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 3 Ağustos'ta başlayacak toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerine dair taleplerini dile getirdi. Taleplerini basın toplantısıyla ileten KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, 29 Temmuz'da işyerleri önünde yapılan basın açıklamalarıyla da TİS masalarının kurulacağını dile getirdi. Özgen, 3 Ağustos Pazartesi günü ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde merkezi bir eylem yapılacağını duyurdu.

2016-2017 yıllarını kapsayan ve yaklaşık 5 milyon kamu emekçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri 3 Ağustos'ta Pazartesi günü başlayacak. KESK ve KESK'e bağlı sendika yöneticileri bugün Mülkiyeliler Birliği'nde yaptıkları toplantısla toplusözleşme sürecinde taleplerini ve yapacakları eylemleri aktardı. Toplantıda konuşan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, AKP tarafından çözüm sürecinin tıkandığı, yargısız infazların yaşandığı, AKP'nin baskı ve şiddet tutumunun artarak devam ettiği bir ortamda TİS görüşmelerine başlanacağını belirtti. 7 Haziran Genel Seçimlerinden sonra hükümetin henüz kurulmadığını dile getiren Özgen, geçici hükümetle yapılacak görüşmelerin de gerçek bir toplusözleşme görüşmesi olmayacağına işaret etti. TİS görüşmelerinin eylül, ekim aylarına ertelenmesi talebini yineleyen Özgen, "Genel Seçimler sonrası uyguladığı politikaların onay almadığı ortaya çıkmış olan AKP'nin, milyonlarca insanın iki yıllık mali, sosyal, demokratik ve özlük haklarını belirlemek istemesi meşru değildir" dedi.

YASA DA, MASA DA, KASA DA SORUNLUDUR

En başta 4688 sayılı TİS yasasının özgür toplusözleşme hakkının önünde engel olduğunu kaydeden Özgen, yasanın mevcut hali ile AKP'nin ve sermayenin insafına terk edildiğini söyledi. Özgen, yasayı bu şekilde ortaya koyan Hükümetin ve Memur Sen'in kamu emekçilerinin iradesini gasbettiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: "Yasanın yanı sıra kurulacak masa da sorunludur. Yüzdelik zam dışında emekçilerin hiçbir hakkı ve talebi masada konuşulmamaktadır. Hükümet 1 hafta önceden konfederasyonlardan taleplerini isterken, kendi taleplerini konfederasyonlara bildirmemektedir. Bu da TİS masasının yasalara uygun kurulmadığını göstermektedir". Emekçilere verilecek zam oranının da çok önceden belirlendiğini söyleyen Özgen, AKP'nin hazırladığı Orta Vadeli Mali Plan'a göre 2016-2017 yılları için emekçilere yüzde 5 ile 7 arasında bir zam öngörüldüğünü bildirdi. Özgen, TİS görüşmelerinin eylül, ekim ayına ertelenmesi gerektiği taleplerini yineledi. TİS görüşmelerini devlet adına yürütecek olan geçisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in milletvekili dahi olmadığına vurgu yaptı.

KESK'İN TALEPLERİ

Ağustos 2013 itibarıyla AKP döneminde kamu emekçilerinin reel ücretlerinde yüzde 22'lik bir kayıp olduğunu belirten Özgen, emekçilerin iki yıl içerisinde ekonomik olarak ciddi bir kayıp yaşadığını ortaya koydu. Özgen kamu emekçilerinin taleplerini ise şu şekilde sıraladı:
·    Emekçilerin ekonomik ve özlük haklarındaki kayıplar giderilmeli;
·    4688 sayılı yasa uluslararası sözleşmelere göre yeniden düzenlenmeli;
·    Özelleştirmeler durdurulmalı, kuralsız, esnek, taşeron çalışma yasaklanmalı ve herkese üş güvencesi sağlanmalı;
·    Kamu ve özel sektörde çalışan tüm emekçilerin ücretlerinin asgari ücret tutarındaki kısmı vergiden muaf tutulmalı;
·    İşçi sağlığı ve iş güvenliği yasası yapılmalı, meslek hastalıkları tanınmalı;
·    Tüm ek ödemeler emekliliğe ve emekli ödemelerine yansıtılmalı;
·    İstihdam, terfi ve unvan değişikliklerinde cinsiyet eşitliği sağlanmalı;
·    Kamu hizmetleri herkese parasız, eşit, nitelikli, ulaşılabilir ve ana dilinde olmalı.
·    Emekçilerin AKP-Memur Sen toplu satış sözleşmesi sonucu 2014 yılı için alamadıkları enflasyon farkından kaynaklı kaybı karşılanmalıdır.

GERÇEKLEŞTİRİLECEK EYLEM VE ETKİNLİKLER

·    KESK, 29 Temmuz Çarşamba günü işyerleri önünde yapılan basın açıklamalarıyla birlikte TİS masaları kuracak. İşyerleri önlerinde kurulacak TİS masaları 31 Temmuz Cuma gününe kadar devam edecek.
·    İşyerinde çalışanlara ve merkezi yerlerde halka dönük ayrı ayrı bildiriler dağıtılacak.
·    Kadın taleplerinin TİS masasında yok sayılmasını reddeden KESK, kadın TİS taleplerinin görünür ve etkin kılınması amacıyla mor masalar da kuracak ve özgün kadın talepleri dillendirilecek.
·    Toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağı 3 Ağustos Pazartesi günü Çalışma Bakanlığı önünde merkezi bir eylem gerçekleştirecek. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER KESKLami ÖzgenTİS