28 Temmuz 2015 13:28

'Olimpiyata değil halka bütçe' diyenler kazandı: Boston 2024 adaylığı iptal

Paylaş

Olimpiyat oyunlarının sermaye lehine halk karşıtı bir silaha dönüştürülmesine karşı mücadele edenler, büyük bir zafer kazandı. ABD’de Boston Belediye Başkanı Martin J. Walsh, kentin 2024 Yaz Olimpiyatları adaylığını yeterli halk desteği olmadığı için iptal etmek zorunda kaldı. Karar sonrası ‘Boston Olimpiyatlarına Hayır’ aktivistleri kutlama yaparken, 2024 Yaz Olimpiyatları’nın ABD’de düzenlenmesini isteyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) liderliği, Birleşik Devletler Olimpiyat Komitesinden (USOC) kısa sürede yeni aday kentin belirlenmesini istedi.

HALKIN YÜZDE 50’DEN FAZLASI KARŞI

Son ana kadar, Boston’un 2024 adaylığına destek veren Belediye Başkanı Martin J. Walsh, halkın yüzde 50’den fazlasının kentte olimpiyat düzenlenmesine karşı olduğunu gösteren anketler sonrası yaptığı açıklamada “Olimpiyat Oyunlarının ABD’ye yeniden getirilmesinin uzun vadede ülkemiz ve kentimizin menfaatine olacağına güçlü bir şekilde inanıyorum” dedi ancak hiçbir menfaatin kentin mali geleceğini tehlikeye atmaya değmeyeceğini belirtti ve yurttaşların bu sebeple olimpiyatlara tereddütle yaklaştığını vurguladı. Mart ayında yapılan bir ankete göre kentte olimpiyata destek yalnızca yüzde 36 seviyesinde.

MALİYET, HALKA ÖDETİLECEKTİ

Walsh, daha önce yaptığı açıklamada USOC’un, Boston 2024’ün bütçesinin belirlenen rakamları aşması halinde kentin vergi mükelleflerinin açığı karşılaması konusunda kendisine baskı yaptığını duyurmuştu.

Boston 2024 için hazırlanan raporda, oyunların 4.6 milyar dolara mal olacağı belirtilmişti. Ancak maliyetin, bundan önceki olimpiyatlarda olduğu gibi çok daha yukarılara çıkmasından (araştırmalara göre 15 milyar dolar) endişe ediliyordu.

USOC’UN YENİ ADAYI LOS ANGELES

USOC’dan yapılan açıklamada Boston’un adaylığının kentin çoğunluğunun desteğini alamadığı ve bu yüzden adaylığın Paris, Roma, Hamburg, Budapeşte, Toronto gibi güçlü rakipleri geçmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

USOC’un Boston yerine geçmişte 1932 ve 1984’te yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Los Angeles’ı IOC’ye bildirmesi bekleniyor.

KUTLAMA YAPILDI

Uzun süredir yaptığı çalışmalarla olimpiyat oyunlarının Boston’a getireceği ekonomik yüklere dikkat çeken ‘Boston Olimpiyatlarına Hayır’ hareketi, kentte kutlama yaptı. Belediye Başkanı Walsh, daha önce yaptığı açıklamada kentte olimpiyat karşıtı hareketin “Twitter’daki 10 kişiden ibaret olduğunu” öne sürmüştü. Bunun üzerine başlatılan #10peopleonTwitter (Twitter’da 10 kişi) hashtag’i ABD Twitter listesinde trend olmuş ve Walsh’a güçlü bir yanıt verilmişti.

Gruptan yapılan açıklamada “Bu karar sonrası USOC ya da IOC’nin belirlediği şartlarla değil kendi belirlediğimiz şartlarla kentimizi yönetmeye devam etmeliyiz. Boston 2024 olmadan daha iyi olacağız” denildi.

BACH&SABAH İKİLİSİ ABD’Yİ İSTİYORDU

ABD son olarak 1996’da Atlanta Yaz Olimpiyatları’na, 2002’de ise Salt Lake City Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştı. 2012 New York ve 2016 Chicago adaylıkları ise başarısız olmuştu. IOC Başkanı Thomas Bach ve IOC’nin en güçlü ismi olarak bilinen Şeyh Ahmed el Sabah, 2024’ün ABD’nin ev sahipliğinde gerçekleşmesini istediklerini açıklamıştı. Ancak ABD’nin Boston üzerinden yaşadığı hayal kırıklığı sonrası Paris başta olmak üzere diğer adaylıkların öne çıkması muhtemel.


HALKLARIN OLİMPİYAT ENDİŞESİ

Daha önce Almanya’nın Münih, Polonya’nın Krakow, İsviçre’nin St. Moritz ve Davos kenti halkları 2022 Kış Olimpiyatları için düzenlenen referandumlarda “Hayır” oyu kullanmıştı. İsveç’te Stockholm’ün adaylığı “Yetersiz siyasi destek” gerekçesiyle geri çekilmişti. Boston da halk baskısıyla iptal edilen adaylığıyla bu kentler arasına katılmış oldu. Olimpiyatlara yönelik getirilen eleştirilerin başında oyunların getirdiği mali külfet, çevreye verdiği zarar ve IOC’nin dayatmaları geliyor.


OLİMPİYATA DEĞİL KAMU HİZMETLERİNE BÜTÇE!

‘Boston Olimpiyatlarına Hayır’ hareketi, olimpiyatlara harcanacak paranın barınma, altyapı, eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerine harcanması gerektiğini vurguluyordu. Organizasyon, Boston’un en büyük gazetelerinden Boston Globe’a yazdığı makalede, itirazlarını 3 ana başlıkta toparlamış
* Olimpiyatların iddia edildiği gibi yerel ekonomilere katkı sağlamadığını
* Olimpiyatların yüksek maliyetiyle, vergi mükelleflerini zor duruma sokacağını
* Olimpiyatlara harcanacak paranın eğitime, sağlığa, barınma ve altyapı hizmetlerine harcanması gerektiğini vurgulamıştı.

M. FABİAN SÖZMEN: NEOLİBERAL OLİMPİYATA KARŞI MEŞALE BOSTON'DA

ÖNCEKİ HABER

Putin’e göre Blatter Nobel’i hak ediyor!

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa