27 Temmuz 2015 19:47

‘Karakol basacaklardı’ denilen gençlerin düğüne gittiği kanıtlandı

Kıraç'ta bir yakınlarının düğününe katılmak için yöresel kıyafetlerini giyerek özel araçla yola çıkan ve araçlarına benzin aldıkları benzin istasyonunda kıyafetleri nedeniyle polis tarafından gözaltına alınana fakat polis ve medya işbirliğiyle gözaltındaki fotoğrafları 'Emniyete eylem hazırlığındaydılar' başlığıyla servis edilerek eylemci ilan edilen 6 genç serbest bırakıldı.

Paylaş

Medyanın dün "Emniyete eylem düzenleyecekken işte böyle yakalandılar" başlığıyla servis ettiği, üzerlerinde yöresel kıyafetler bulunan ve emniyette bir duvar önünde çekilmiş fotoğrafları yayınlanan 6 genç bugün Küçükçekmece Adliyesi'nde tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Medyanın yalanı, DİHA'nın dün servis ettiği "Eylem değil düğün hazırlığı yapıyorlardı" haberiyle deşifre olmuştu. Gençlerin avukatlarına ulaşan DİHA, gençlerin iddia edilenin aksine eylemle bir alakalarının olmadığı gibi yöresel kıyafetlerini giyerek bir yakınlarının düğünlerine gittikleri sırada sadece kıyafetleri yüzünden gözaltına alındıklarını ortaya çıkarmıştı.

DÜĞÜNE GİTTİKLERİ KANITLANDI
Gençlerin avukatı, Özgürlükçü Hukukçular Derneği Üyesi Şerafettin Adli, mahkemeye gençlerin katılacağı düğünün davetiyesini ve gençlerin düğüne gitmek için kiraladıkları arabanın sözleşmesini de sunduklarını söyledi. Medyanın yalanının aksine gençlerin düğüne gittiklerini kanıtladıklarını belirten Adli, 6 gençten 18 yaşının altında olan birisinin savcılık ifadesinin ardından diğer 5'inin ise mahkeme sorgularının ardından serbest bırakıldığını söyledi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Van'da 'HDP binasına saldırı hazırlığı' alarmı

SONRAKİ HABER

İHD, TİHV, SES, MTO ve Diyarbakır Barosu Nusaybin’de inceleme yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa