27 Temmuz 2015 19:01

ÇGD'den gazetecilere: Davutoğlu ile yaptığınız görüşmenin ayrıntılarını açıklayın

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bazı gazetelerin genel yayın yönetmenleri arasında yapılan toplantıyı, 'iktidarın savaş politikalarını meşrulaştırma' olarak değerlendiren Çağdaş Gazeteciler Derneği, toplantıya katılan gazetecileri 'kamu yararı' ilkesi gereği toplantının ayrıntılarını açıklamaya çağırdı.

Paylaş

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 23 Temmuz günü Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dolmabahçe'de bazı gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle yaptığı toplantıya ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, görüşmenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel'in bir araya gelmesinin ardından yapılmasına ve görüşmenin ardından herhangi bir resmi açıklama yapılmamasına dikkat çekildi. Savaş politikalarının gittikçe arttığına işaret edilen açıklamada, "Bu günlerde Başbakan Davutoğlu ile özel olarak davet edilen genel yayın yönetmenleri görüşmesinin ayrıntıları oldukça önem taşımaktadır. Savaş ihtimali her geçen gün artarken bu toplantının iktidarın savaş politikalarını meşrulaştırmak için medyayı kullanma talebini içerdiği şüphesi söz konusudur ve bu şüphe yersiz değildir" denildi.

Açıklamada, toplantıya katılan gazetecilere şu çağrı yapıldı: "Davutoğlu'ndan toplantıyla ilgili bilgileri açıklamasını beklemiyoruz fakat içlerinde gazetecilerin ağırlıkta olduğu genel yayın yönetmenlerini, halkın aleyhine olabilecek gelişmelerle ilgili bilgileri açıklamaya, mesleğin temeli olan 'kamu yararı' ilkesine uygun davranarak gerçekleri duyurmaya çağırıyoruz." (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Gezi Parkı yakınındaki şüpheli paketten düdüklü tencere çıktı

SONRAKİ HABER

14 programda yetenek sınavının kaldırılmasına tepki: Hayal gücü optiklere kodlanamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa